Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vidzemnieki vēlas palielināt IT lomu savā ikdienas dzīvē

Vidzemē iedzīvotāji ir apzinājušies informācijas tehnoloģiju (IT) svarīgumu un ir gatavi apgūt jaunas zināšanas, lai varētu pilnvērtīgāk izmantot IT sniegtās iespējas, — liecina Vidzemes attīstības aģentūras (VAA) projektā «E-Vidzeme» veiktais pētījums.

VAA aģentūra LETA uzzināja, ka gandrīz 40% pētījuma dalībnieku ir gatavi uzlabot savas datorprasmes un interneta lietošanas zināšanas, lai varētu pilnvērtīgāk veikt darba pienākumus un strādāt ar internetu. Apkopojot pētījumā iegūto informāciju, secināts, ka IT lietošanas attīstība Vidzemē līdz šim notikusi, pateicoties vairākiem projektiem un dažādu institūciju pašiniciatīvai, taču pasākumi galvenokārt bijuši vērsti uz atsevišķām iedzīvotāju grupām — skolotājiem un citu nozaru pārstāvjiem.

Aptaujātie Vidzemes iedzīvotāji un datorspeciālisti norādīja, ka datoru un interneta lietotāju skaita palielināšanos kavē gan objektīvi faktori (pieslēgumu neesamība vai to ierīkošanas problēmas, pieejamo iespēju nepietiekama popularizēšana), gan subjektīvi faktori (aizspriedumi, zināšanu trūkums, bailes no jaunajām tehnoloģijām u. c.). Gan aptaujātie iedzīvotāji, gan reģiona bibliotekāres norādīja, ka Vidzemes iedzīvotājiem kopumā maz pieejama jaunākā literatūra par datoru un interneta lietošanu, jo sevišķi grāmatas, kas būtu piemērotas latviskai videi un cilvēkiem, kuri brīvi nepārvalda angļu valodu. Pietrūkst arī kvalificētu speciālistu palīdzības, lai ātri un efektīvi rastu atbildes uz neskaidriem jautājumiem.

Interneta pieslēgumu punkti skolās un bibliotēkās tiek regulāri izmantoti, tātad reģionā ir pieprasījums pēc publiski pieejamiem interneta pakalpojumiem, taču pašvaldībās ar lielāku iedzīvotāju skaitu pieslēgumu punkti nav pietiekamā daudzumā. Patlaban, kā liecina pētījuma rezultāti, jaunās tehnoloģijas pārsvarā tiek lietotas darba vajadzībām, saziņai, savukārt jaunieši izmanto tās arī brīvā laika pavadīšanai un izklaidei.

Jau ziņots, ka šā gada sākumā VAA parakstīja līgumu par projekta «E-Vidzeme» īstenošanu Valmieras, Valkas, Cēsu, Madonas, Gulbenes un Alūksnes rajonā. Projekta mērķis — nodrošināt līdzvērtīgu un kvalitatīvu iedzīvotāju un skolēnu piekļuvi interneta resursiem. Projekta kopējais finansējums ir 830 698 lati, ko veido Eiropas Reģionālās attīstības fonda, valsts un pašvaldību finansējums.

Projekta laikā vairāk nekā 200 izglītības iestādēs un pašvaldību publiskajās bibliotēkās reģionā tiks izveidoti jauni vai uzlaboti jau esošie interneta pieslēgumi. Īpašs šajā projektā ir tas, ka šo iestāžu uzturētājām — pašvaldībām — projekta laikā nebūs jārūpējas par pieslēgumu abonēšanas maksu, jo to segs no projekta līdzekļiem.

Pedagogi un pašvaldību darbinieki projekta laikā apgūs iemaņas darbam ar informācijas tehnoloģijām, kā arī mācīsies, kā šīs iemaņas ierādīt citiem lietotājiem. Par projekta līdzekļiem izglītosies arī informāciju tehnoloģiju speciālisti rajonos, kuri veiks interneta pieslēgumu tīkla apkalpošanu un vajadzības gadījumā konsultēs par interneta izmantošanas iespējām.

Šis ir vienīgais tik liela mēroga Eiropas Savienības struktūrfondu finansēts projekts informācijas tehnoloģiju jomā, kas tiek īstenots vienā reģionā — Vidzemē.

«E-Vidzeme» turpinās citos Vidzemes attīstības aģentūras jau īstenotajos projektos sākto informācijas sabiedrības veidošanu, lai modernās tehnoloģijas un pieslēgums internetam nebūtu tikai rajonu centru un lielāko pašvaldību privilēģija, bet arī attālākajās reģiona teritorijās būtu pieejami gan resursi, gan zināšanas to izmantošanai.