Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Finanšu eksperti sola eksporta pieaugumu arī nākotnē

Lielais Latvijas eksporta apjoma pieaugums ir rezultāts tam, ka Latvija iestājusies Eiropas Savienībā (ES). Arī nākotnē prognozējams eksporta pieaugums, atzina aģentūras LETA aptaujātie finanšu eksperti.

Kā ziņots, eksporta apjoms martā pieaudzis par 35,6 miljoniem latu jeb 17,6%, aģentūra LETA uzzināja Centrālajā statistikas pārvaldē.

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka 2005. gada martā eksporta vērtība bija 237,4 miljoni latu. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, eksports pieaudzis par 67,9 miljoniem latu jeb 40,1%. Savukārt importa vērtība 2005. gada martā sasniedza 388,9 miljonus latu, kas ir par 76 miljoniem latu jeb 24,3% vairāk nekā iepriekšējā mēnesī un par 69,5 miljoniem latu jeb 21,8% vairāk nekā 2004. gada martā.

NORD/LB Makroekonomiskās analīzes grupas speciāliste Olga Ertuganova atzina, ka martā varēja novērot pārsteidzoši lielas eksporta plūsmas. Eksporta apjomi vienā mēnesi pieauga par 17,6%. Tāds pieaugums iepriekš tika uzskatīts par labu rādītāju gada laikā.

Salīdzinot ar pagājušā gada martu, eksports gandrīz dubultojās pateicoties milzīgam ārējam pieprasījumam pēc mehānismiem, elektriskajām iekārtām, pārtikas produktiem, dzērieniem.

Straujo eksporta attīstību veicina gan augsti Latvijas ekonomikas pieauguma tempi, gan arī zems lata piesaistes kurss. Speciāliste atzīst, ka vēl ir grūti spriest par lata piesaistes ietekmi uz Latvijas ekonomiku, jo ir pagājuši tikai četri mēneši. Šāds piesaistes kurss bijis labvēlīgs eksportētājiem, jo eksportēto preču un pakalpojumu cenas kļuva relatīvi zemas, tādējādi veicinot pieprasījumu no ES valstīm.

Ertuganova atzīmēja, ka pieaudzis tirdzniecības ar NVS valstīm apgrozījums. Salīdzinot ar 2004. gada martu, eksports uz NVS valstīm pieaudzis par 84,9%, bet imports — par 54,5%.

Latvijas ražotāju konkurētspējas pieaugums un austrumu kaimiņu ekonomikas uzplaukums pozitīvi ietekmēs Latvijas ārējās tirdzniecības attīstību arī turpmākajos gados, prognozēja Ertuganova.

AS «SEB Latvijas Unibanka» Tirgus un nozaru analīzes nodaļas vadītājs Andris Vilks īpaši atzīmēja to, ka eksporta pieauguma temps ir straujāks par importa tempu.

Vilks sacīja, ka ārējo tirdzniecību pozitīvo ietekmēja Latvijas iestāšanās ES, plānveidīgas investīcijas rūpniecībā, kā arī dažādu apstrādes rūpniecības nozaru samērā strauja attīstība.

Eksportam palīdz Latvijas uzņēmumu spēja ātri pielāgoties mainīgajiem tirgus apstākļiem, pasūtījumu ātra, precīza un kvalitatīva izpilde, kā arī zemas izmaksas.

Eksportā samazinās kokapstrādes produkcijas un tekstilpreču īpatsvars, aug metālapstrādes, mašīnbūves, ķīmiskās rūpniecības produkcijas, pārtikas eksports.

Divu gadu laikā milzīga eksporta ekspansija ir veikta Baltijas valstīs, jo Igaunijas un Lietuvas īpatsvars Latvijas kopējā eksportā ir jau sasniedzis 19%, pretstatā 14% 2003. gada sākumā. ES joprojām ir dominējošs eksporta tirgus — ap 80% — un tā tas paliks arī turpmāk.

Importa pieaugums arī ir iespaidīgs, tomēr pakāpi zemāks nekā eksporta kāpums. Taču tā skaitliskais pārsvars nerūk un tas ir bažu iemesls ekonomistiem, jo ietekmē inflāciju un tekošā konta deficītu.

Acīmredzot eksporta pieaugums šogad būs ap 30% vai pat lielāks, bet importa — 25-30%, prognozēja Vilks.