Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Gruzija negrib svešu armiju; Krievija neatlaižas

Gruzijas Ārlietu ministrija strādā pie jauniem Krievijas priekšlikumiem par armijas bāzu izvešanu, svētdien pavēstīja valsts ministrs Georgijs Baramidze.

«Pastāv iespēja turpināt sarunas. Burtiski pirms pāris dienām Krievijas puse mums sniedza jaunus piedāvājumus, pie kuriem strādā Gruzijas Ārlietu ministrija,» sacīja Baramidze, uzsverot, ka «Gruzijas parlamenta 10. marta lēmums ir svarīgs dokuments un valdība to obligāti ņems vērā». «Taču nevajag sacelt ažiotāžu ap šo dokumentus, jo notiek sarunas,» sacīja Baramidze.

Gruzijas parlaments izsludinās ārpus likuma valsts teritorijā esošās Krievijas armijas bāzes, ja Krievija tuvākajā laikā nepieņems konkrētu, pieņemamu lēmumu par to izvešanu.

Gruzija, ko iedrošinājuši tikko aizvadītās ASV prezidenta Džordža Buša vizītes laikā izteiktie solījumi, devusi Maskavai šā jautājuma risināšanai laiku līdz pirmdienai, brīdinot, ka pretējā gadījumā pieprasīs bāzes slēgt jau līdz šā gada beigām. To paredz arī 10. martā vienbalsīgi pieņemtais parlamenta lēmums.

Ja Krievijai līdz pirmdienai neizdosies panākt vienošanos par konkrētu, saprātīgu un Gruzijai pieņemamu bāzu izvešanas termiņu, Gruzijas izpildvarai tiek uzdots ar likumu spert attiecīgos soļus pret šīm bāzēm, uzsvērusi spīkere. Konkrēti paredzēts likt šķēršļus Krievijas militārpersonu iebraukšanai Gruzijā un noteikt Krievijas bāzēm īpašu preču un militārās tehnikas pārvietošanas režīmu.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs savukārt paziņojis parlamentam, ka Maskava «necietīs iebiedēšanas mēģinājumus». Pēc viņa teiktā, ja radīsies draudi bāzēs dislocēto Krievijas pilsoņu drošībai vai iespēja, ka tur novietotie ieroči var nonākt nepareizajās rokās, Krievija «nedomā sēdēt, rokas klēpī salikusi».

Saskaņā ar agrāko vienošanos Krievijai bija jāizved karaspēks no Gruzijas jau 2001. gadā, bet Maskava šīs saistības joprojām nav izpildījusi un tagad norāda, ka tam būšot vajadzīgi vēl vismaz trīs gadi. Jautājumu vēl vairāk sarežģī domstarpības attiecībā uz separātisko Gruzijas republiku Abhāzijas un Dienvidosetijas statusu.

Krievijas Aizsardzības ministrija apgalvo, ka Ahalkalaki un Batumi militāro objektu atbrīvošanai vajadzīgi 300 miljoni dolāru, kuru tai neesot.

Gruzijas premjerministrs Zurabs Nogaideli aprīlī pēc sarunām Maskavā sacīja, ka Krievijai jāatbrīvo bāzes ne vēlāk kā 2007. gadā.

Kā otrdien, uzturoties Gruzijā, paziņoja Bušs, Krievijas prezidents Vladimirs Putins viņam solījis, ka Maskava centīsies paātrināt jautājuma risināšanu.