Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ASV strikti brīdina Ziemeļkoreju

ASV prezidenta Džordža Buša administrācija svētdien brīdināja Ziemeļkoreju nerīkot atombumbas izmēģinājuma sprādzienu. Tā norādīja, ka šāds «izaicinājuma» solis var likt ASV un to sabiedrotajiem spert jaunus soļus, lai «sodītu» Phenjanu.

«Mēs esam redzējuši dažas liecības, ka viņi varētu gatavoties kodolizmēģinājumam. Mēs par to esam runājuši ar saviem sabiedrotajiem. Acīmredzot tas būs nopietns solis,» pavēstīja Buša nacionālās drošības padomnieks Stīvens Hedlijs. «Ja būs kodolizmēģinājums, tas acīmredzot būs Ziemeļkorejas izaicinājums katrai sešpusējo sarunu dalībniecei, ieskaitot Ķīnu. Un mēs domājam, ka šobrīd mums būs ļoti nopietnas sarunas par soļiem, kurus mēs varam spert.»

ANO Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (IAEA) vadītājs Mohammeds el Baradei paudis pārliecību, ka Ziemeļkorejas rīcībā varētu būt vairākas atombumbas. Uzstājoties ASV televīzijā, viņš apgalvoja, ka Phenjanas rīcībā ir tik daudz plutonija, lai izgatavotu piecus vai sešus kodolieročus. Ziemeļkorejas rīcībā ir arī nepieciešamā infrastruktūra, lai plutoniju pārvērstu ieročos, teica el Baradei.

Phenjana jau februārī paziņoja, ka tās rīcībā ir kodolieroči, taču līdz šim IAEA šo paziņojumu nebija apstiprinājusi.

Uz jautājumu, vai IAEA lēš, ka Ziemļkorejas rīcībā jau ir sešas atombumbas, el Baradei atbildēja: «Domāju, ka tas varētu būt tuvu mūsu aplēsēm.» «Mēs zinām, ka viņiem ir plutonijs, kas var tikt pārvērsts piecos vai sešos ziemeļkorejiešu kodolieročos,» piebilda IAEA ģenerāldirektors. «Mēs zinām, ka viņiem ir industriālā infrastruktūra, lai plutoniju pārvērstu ieročos. Mēs esam arī lasījuši, ka viņiem ir [kodolieroču] nogādāšanas sistēmas.»

IAEA inspektori tika padzīti no Ziemeļkorejas 2002. gadā, un jau gandrīz gadu Phenjana atsakās atsākt sešpusējās sarunas par tās kodolprogrammas likvidēšanu.

Nesen saņemtā informācija liecina, ka Ziemelkoreja gatavojas veikt kodolizmēģinājumu. El Baradei ir brīdinājis, ka kodolizmēģinājums var novest pie katastrofālām politiskām un ekoloģiskām sekām, aicinot starptautisko sabiedrību izdarīt uz Phenjanu spiedienu, lai piespiestu to atturēties no kodolizmēģinājumiem un atgriezties pie sarunu galda.