Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Trūcīgie par ārsta mājas vizīti varētu maksāt mazāk

Trūcīgie iedzīvotāji par ģimenes ārsta mājas vizīti drīzumā varētu maksāt mazāk nekā līdz šim — divus latus.

Kā aģentūrai BNS pastāstīja Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras (VOAVA) direktora vietas izpildītāja Lūcija Akermane, VOAVA ierosinās Veselības ministrijai (VM) iekļaut trūcīgos iedzīvotājus kategoriju sarakstā, kurā jau iekļautas vairākas iedzīvotāju grupas, piemēram, bērni, 1. grupas invalīdi u. c., kuriem par ārsta mājas vizīti jāmaksā tikai divi lati.

No 1. aprīļa pārējiem iedzīvotājiem par ārsta mājas vizīti jāmaksā ārstniecības iestādes noteikta cena, kas vidēji svārstās ap pieciem latiem. Saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem šāda summa par ārsta mājas vizīti patlaban jāmaksā arī trūcīgajiem cilvēkiem.

Akermane gan nevarēja pateikt, cik šādas izmaiņas prasītu papildu līdzekļus no valsts budžeta, jo precīzi aprēķini vēl neesot veikti.

Ministrijai un aģentūrai jau iesniegti aptuveni 100 dažādi grozījumu priekšlikumi veselības aprūpes finansēšanas un organizēšanas noteikumiem, kas stājās spēkā 1. aprīlī. Priekšlikumus aģentūrai un ministrijai var iesniegt līdz 20. maijam, un pēc tam tiks veikta rūpīga analīze un aprēķini, stāstīja Akermane.

Viens no būtiskākajiem priekšlikumiem ir grozīt sadaļu, kas paredz samaksas iekasēšanu par nepamatotiem neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukumiem, informēja Akermane. Noteikumos plānots precizēt, kas tieši ir nepamatoti izsaukumi. Patlaban noteikumi tikai uzskaita, kas ir pamatoti izsaukumi, un noteic, ka pārējie gadījumi uzskatāmi par nepamatotiem.

Savukārt arodbiedrības un pacientu tiesību aizstāvji ierosinot samazināt no 1. aprīļa par piektdaļu augušās pacienta iemaksas. Ierosinātāji gan neesot pauduši, par cik iemaksas vajadzētu samazināt, kā arī nav iesnieguši nekādus aprēķinus, klāstīja Akermane. Par vizīti pie speciālista patlaban jāmaksā divi lati agrāko 50 santīmu vietā, bet par ārstēšanos lielajās slimnīcās — pieci lati dienā.

Daļa no saņemtajiem ierosinājumiem skar specifiskus mediķu profesionālos jautājumus un attiecas uz konkrētām pacientam veiktām medicīniskām manipulācijām. Saņemti arī priekšlikumi noteikumos skaidrāk definēt atsevišķas jomas, piemēram, rehabilitāciju, kā arī jau pieminēto neatliekamo palīdzību.

VM Sabiedrības veselības departamenta direktors Ainārs Čivčs aģentūrai BNS pastāstīja, ka ģimenes ārsti ierosinājuši palielināt viņiem finansējumu papildus tam palielinājumam, ko viņi saņēma no 1. aprīļa un kas vēl paredzēts 1. jūlijā.

Latvijas Slimnīcu biedrība ierosina no pacienta iemaksas atbrīvot reanimācijas nodaļas slimniekus, kā arī uzņemšanas nodaļas finansēt pēc tāmes.