Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

KNAB piesedz tiesu izpildītājus?

Tiesībsargājošo iestāžu redzeslokā atrodas vairāki ar tiesu izpildītāju darbībām saistīti gadījumi, kas rada aizdomas par noziedzīgas shēmas pastāvēšanu. Taču, pēc «Neatkarīgās» rīcībā esošās informācijas — tās sagraušanu kavē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB).

Aizdomas par neizprotamām interesēm šai lietā sākotnēji radīja pats KNAB, paziņojot, ka ar tiesu izpildītājiem saistītu lietu tā lietvedībā nav, tāpēc tādas nav arī plānots nosūtīt kriminālvajāšanai. Ģenerālprokuratūras Pirmstiesas izmeklēšanas uzraudzības nodaļas virsprokurora Arvīda Kalniņa teiktais liecina par pretējo.

Lietu par uzņēmēja Gata Saknīša īpašumu apšaubāmu izpārdošanu birojs pārņēma 15. februārī, savukārt pēc sešām dienām arī anonīmo vēstuli, kurā minēti vēl 12 (!) shematiski līdzīgi gadījumi. Tajos vēstīts par parādniekiem pretlikumīgi atsavinātām zemēm, rūpnīcām, ražošanas līdzekļiem, kažokādām u. c. Turklāt zīmīgi, ka darbojošās personas — tiesu izpildītāji, īpašumu vērtētāji un izsoles uzvarētāji — daudzos gadījumos ir vienas un tās pašas.

Presē līdz šim vairākkārt parādījusies informācija, kas klājusi aizdomu ēnu pār tiesu izpildītāju darbu, kontekstā minot arī Latvijas zvērinātu tiesu izpildītāju padomes vadītāju Ingu Čepjolkinu. Tomēr, pēc «Neatkarīgās» ziņām, pagaidām apsūdzība uzrādīta vienīgi tiesu izpildītājam Ivaram Kibermanim, un šai gadījumā lietu izmeklēja nevis KNAB, bet prokuratūra.
Virsprokurors Kalniņš skaidro, ka nevainības prezumpcija tiesībsargātājiem liedz ieslīgt detaļās un atklāt pārējās darbojošās personas, kā arī nozieguma apstākļus. Iespējams, runa ir par bankrotējušā uzņēmuma RAF rūpniecisko prešu pārdošanu.

Jāpiebilst, pats Kibermanis «Neatkarīgajai» noliedza, ka būtu kļuvis par ievērības cienīgu objektu tiesībsargātājiem, taču ar piebildi: «Par citiem gan interesējas.» Čepjolkina savukārt nenoliedz, ka tiešām interesējas, taču viņas versijā šīs intereses pamatā ir uzņēmēja Gata Saknīša veiktas inspirācijas.

Tiesu izpildītāju ikdiena

«Diemžēl policijas un KNAB apmeklējumi ietilpst manā ikdienā. Pret tiesu izpildītājiem vienmēr būs sūdzības un lietas, jo neviens parādnieks taču nevēlas zaudēt savu mantu, arī Saknītis,» darba specifiku paskaidro Čepjolkina.

Uzņēmējs vērsies tiesībsargājošajās iestādēs, uzskatot, ka tiesu izpildītājas Elita Sole un Inga Čepjolkina it kā paslepus izsolījušas trīs viņa zemes gabalus Siguldas novadā, ļaunprātīgi samazinot cenu, lai zemi iegūtu jau iepriekš zināmi pretendenti. Starp citu, arī anonīmajā vēstulē par citiem līdzīgiem gadījumiem aprakstītā shēma ir ļoti līdzīga — zemes izsolāmā objekta vērtējums, mazapmeklēta izsole un beigās īpašuma pāriešana vēlamajās rokās.

Saknītis apgalvo, ka cīnās taisnības vārdā — negodīgā izsolē pazaudēta nauda šai gadījumā tiešām varētu nebūt primārais iemesls, jo uzņēmējs kā lielākais zemes īpašnieks Latvijā ir ļoti turīgs. Viņš emocionāli apgalvo: «Tā ir principa lieta, es nevēlos dzīvot valstī, kur visi ir pērkami, tāpēc — ja vajadzēs, tiesājoties iztērēšu arī desmit miljonus.» Tiesu izpildītāja tādai taisnības cīņai netic, jo, «kaut arī bagāts, viņš ir tikai parasts parādnieks».

KNAB klusē

To, ka KNAB veiktā izmeklēšana uz priekšu virzās ļoti gausi, pamanījušas abas puses — tikai Saknītis uzskata to par korupcijas pazīmi, turpretim tiesu izpildītāja Čepjolkina — par nozieguma sastāva trūkumu. Krimināllietu pērnā gada maijā ierosināja policija pēc krimināllikuma panta Par valsts amatpersonas izdarītām tīšām darbībām, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, ja šīs darbības radījušas būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm.

Uzņēmējam radies iespaids, ka pēc nonākšanas KNAB pārziņā lieta tiek bremzēta. Savukārt birojs klusē. Uz atkārtotu «Neatkarīgās» jautājumu par apritē esošām lietām pret tiesu izpildītājiem tas sniedza neko nepasakošu atbildi: «2005. gadā KNAB saņēmis no Ģenerālprokuratūras vairākas krimināllietas pirmstiesas izmeklēšanas veikšanai par dažādiem iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem. Izmeklēšanas interesēs plašāka informācija par tām netiek sniegta.»

Loskutovs biedrojies ar Čepjolkinu

Saistīts pavediens peripetijām ap tiesu izpildītājiem, iespējams, ir arī KNAB priekšnieka Alekseja Loskutova mēģinājums izmest no darba Izziņas nodaļas vadītāju Ilmāru Bodi. Šai lietā vēl gaidāma tiesvedība, turklāt premjera Aigara Kalvīša uzdevumā turpinās Loskutova lēmuma likumības pārbaude. Pats izmeklētājs vēršanos pret viņu iesniegumā tiesai traktē kā mēģinājumu ietekmēt viņa uzraudzībā esošo lietu virzību.

«Neatkarīgās» rīcībā ir informācija, ka Bodes uzraudzībā atradusies arī krimināllieta par tiesu izpildītāju noziedzīgo shēmu. Zīmīgs fakts: «Lursoft» datu bāze liecina, ka Loskutovs kopā ar Čepjolkinu (agrāk Lazdāni) kādu laiku kopīgi darbojušies Latvijas Biznesa juristu asociācijā. Loskutovs «Neatkarīgajai» ar preses dienesta starpniecību tomēr norādīja, ka viņam ar Ingu Čepjolkinu «nav nekādas saistības vai attiecības», un arī Čepjolkina apgalvo, ka Loskutovu personīgi nepazīst, bet asociācijā viņa darbojusies īslaicīgi pirms vairākiem gadiem.