Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Rosina ļaut savienot pašvaldības un Saeimas deputāta amatus

Tautas partija (TP) nolēmusi rosināt diskusiju par iespējām savienot pašvaldību un Saeimas deputātu amatus. Tā pirmdien ziņo laikraksts «Diena».

«Tas veicinātu dzīvo saikni ar reģioniem un uzlabotu likumdevēja darbu,» «Dienai» sacījis Valkas mērs Vents Armands Krauklis (TP), kas ir idejas autors un par to nesen runājis arī TP kongresā. Pagājušās nedēļas nogalē ierosme esot atsaucīgi uzņemta arī Latvijas Pilsētu savienības konferencē.

«Parlamenta darba kvalitāti tas noteikti uzlabotu un veicinātu reģionu tuvināšanos varai Rīgā, taču par to ir nepieciešama diskusija,» «Dienai» sacījis premjers Aigars Kalvītis.

«Ja mērķis ir parlamenta kvalitatīvā sastāva uzlabošana, tas ir pareizs. Taču jādomā, vai šis ir vienīgais veids, kā šo mērķi var sasniegt, un vai, piemēram, Rīgas mēram būtu iespējams vienlaikus strādāt pilnu darba dienu Saeimā un pašvaldībā,» tā savukārt sacījis Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš. Lai arī viņš atzinis — jo vairāk ir ierobežojumu, jo mazāk cilvēku vēlas iesaistīties politikā, tomēr esot šaubas, vai šos amatus ir iespējams fiziski savienot. Kusiņš arī norāda, ka pēc iestāšanās Eiropas Savienībā darbs parlamentā nekļūst mazāk intensīvs.

Vents Krauklis laikrakstam sacījis, ka jau tagad viņš divas dienas nedēļā pavadot Rīgā un visu nosakot katra pašvaldības vadītāja spēja organizēt darbu.

Preiļu novada priekšsēdis Jānis Eglītis (TP) sarunā ar «Dienu» minējis ne tikai iespēju uzlabot parlamenta darba kvalitāti, bet arī nodrošināt lielāku kompetenci pašvaldību darbā, ja tajā piedalīsies Saeimas deputāti. «Tas arī veicinātu profesionālu politiķu veidošanos, kas ir demokrātiskas sabiedrības nepieciešamība,» norādījis Eglītis.

Partijas «Jaunais laiks» Saeimas frakcijas priekšsēža vietnieks Artis Kampars savukārt idejā saskata TP partejiskās intereses, «risinot iekšējās problēmas un nedomājot, kā tas var atsaukties uz sistēmas spēju darboties». Viņaprāt, tas radīšot situāciju, ka deputāti īsti nestrādāšot ne vienā, ne otrā vietā, bet nodarbošoties ar pašvaldību interešu lobēšanu parlamentā.

Pašlaik likums dod tiesības pašvaldību deputātiem kandidēt Saeimas vēlēšanās, taču ievēlēšanas gadījumā viņi zaudē mandātu pašvaldībā un nedrīkst ne tikai savienot amatus, bet arī nevar izvēlēties, vai strādāt pašvaldībā vai Saeimā.

TP pārstāvji atsaucas uz Augstāko padomi, kad pēc neatkarības atjaunošanas vairāki vietējie līderi strādāja arī parlamentā. «Dienas» apkopotā informācija liecina, ka no 200 toreizējiem Augstākās padomes deputātiem desmit patiešām vadījuši pašvaldības — pārsvarā rajonu padomes.