Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Uzbekistānā jauni asi nemieri

Pēc vardarbīgas demonstrācijas apspiešanas Uzbekistānas pilsētā Andižanā nemieri sākušies vēl vienā Uzbekistānas pilsētā uz robežas ar Kirgīziju. Vietējie iedzīvotāji pārņēmuši savā kontrolē Karasuvas pilsētu un padzinuši no turienes centrālās valdības pārstāvjus.

Saniknoti cilvēku pūļi aizdedzināja valdības ēkas un uzbruka mēram. Viņi arī atjaunojuši divus tiltus pāri robežai uz Kirgīziju, lai atsāktu vietējo tirdzniecību ar kaimiņvalsti.

Uzbekistānas valdības spēki izveidojuši kontrolposteņus uz autoceļiem pie Karasuvas, noslēdzot to no apkārtējās pasaules, kaut arī plašsaziņas līdzekļi ziņo, ka amatpersonas, pēc visa spriežot, nevēlas iesaistīties vēl vienā konfliktā.

Karasuvas iedzīvotāji plānojot, kā vadīt pilsētu bez autoritārās centrālās valdības iejaukšanās.

Pilsētas iedzīvotāju sacelšanās ir tāda pati kā Andižanā, ko valdība centās novērst, lietojot spēku. Tiek uzskatīts, ka, armijai atklājot uguni uz cilvēku pūli, Andižanas centrālajā laukumā nogalināti simtiem cilvēku. Vietējie iedzīvotāji ziņo, ka nogalināto ir vismaz 500. Vēl vairāki simti cilvēku ir aizbēguši uz Kirgīziju.

Kad atsevišķas ziņas par vardarbību nonāca Karasuvā, vietējie iedzīvotāji devās pie mēra, pieprasot atvērt robežu ar pilsētas otru daļu Kirgīzijas pusē. Kad mērs atteicies, viņš ticis piekauts. Saniknotie iedzīvotāji aizdedzināja armijas bāzi, Ceļu policijas iecirkņus un nodokļu inspektoru biroju, kas esot visnīstākās centrālas valdības iestādes.

«Tā bija tautas sacelšanās. Te nav nekādu teroristu, tikai vienkāršie iedzīvotāji,» aģentūrai AP sacīja vietējais iedzīvotājs Furkats Juldaševs.

Pēc tam iedzīvotāji sāka divu tiltu atjaunošanu, apvienojot pilsētas Uzbekistānas un Kirgīzijas puses. Tilti tika nojaukti pirms vairāk nekā diviem gadiem, valdībai cīnoties pret tirdzniecību pāri robežai. Tomēr vietējie iedzīvotāji izsakās, ka valdība tādā veidā vēlējusies viņiem liegt pieeju augošajam tirgum otrā pusē. Karasuvas iedzīvotāji tagad plāno paši kontrolēt robežu.

Tajā pašā laikā situācija Andižanā esot mierīga, ielās patrulē karavīri un tanki.

Savukārt Kirgīzijas amatpersonas ziņo, ka simtiem uzbeku bēgļu visu nedēļas nogali pulcējās pie Uzbekistānas un Kirgīzijas robežas.

Kazahstāna un Kirgīzija slēdza robežu ar Uzbekistānu, sākoties nemieriem, ziņo aģentūra «Siņhua». Kirgīzija ielaiž bēgļus valstī, taču robežsargi rūpīgi visus pārbauda.

Sestdien Kirgīzijā Džalalabadas reģionā tika ielaisti aptuveni 600 uzbeku bēgļi, no kuriem daži bija ievainoti.

Kirgīzijas robežsardzes dienesta vadītājs M. Subanovs personīgi devies uz Karasuvas pilsētu, lai novērtētu situāciju.