Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Igauņi vēlēs parlamentu internetā

Igaunijas likumdevēji ir devuši zaļo gaismu balsošanai internetā. Oktobrī paredzētās Tallinas Domes vēlēšanas būs pirmais solis ceļā uz vispārēju nākotnes balsošanu internetā. Kā nākamais solis tiek plānotas 2007. gada parlamenta vēlēšanas, kad ikvienam valsts iedzīvotājam būs iespēja nodot savu balsi, izmantojot internetu.

Lai balsotu internetā, vēlētājiem būs vajadzīga īpaša elektroniska identifikācijas karte, šīs kartes lasītājs un, protams, pieeja internetam. Lai dzīvē veiksmīgi realizētu Parlamenta konstitucionālo lietu komisijas ieceri, Igaunijas Vēlēšanu komisija jau gada sākumā izmēģināja jauno vēlēšanu sistēmu.

Kaut gan daudzi igauņu projektu «E-Stonia» ir nopietni kritizējuši, tas tomēr ir bijis veiksmīgs. Eksperti atzīst, ka Igaunijai ir vislabāk attīstītā informācijas tehnoloģiju infrastruktūra no visām bijušajām Padomju Savienības republikām.

Tiek lēsts, ka kopš elektronisko identifikācijas karšu projekta sākšanas 2002. gadā gandrīz vienam miljonam igauņu jau ir sava elektroniskā identifikācijas karte. Tā ir valstiski atzīta arī kā elektronisks paraksts, tajā ir neliels mikročips, ko ikviens var nolasīt, pieslēdzot savam datoram speciālu karšu lasītāju.

Balsošana internetā līdz šim tikusi izmantota ASV un Lielbritānijas vēlēšanās, kā arī vairākos Šveices referendumos. Nākamajās ASV vēlēšanās šādi varēs balsot arī vairāk nekā 100 000 amerikāņu militārpersonu, kas vēlēšanu laikā atradīsies ārpus valsts teritorijas.