Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Piektdaļa zādzību Rīgā veikta no dzīvokļiem

Rīgā piektā daļa zādzību izdarīta no dzīvokļiem vai privātmājām, savukārt par to izdarīšanu policija teju 70% gadījumos aiztur narkomānus, kuri nav kvalificēti zagļi. Tā pirmdien, ievadot starptautisko īpašuma drošības kampaņu «ASSA Security Show», žurnālistiem sacīja Rīgas Galvenās policijas pārvaldes Kriminālpolicijas priekšnieka vietnieks Andrejs Grišins.

Policijas statistika liecina, ka šā gada pirmajā ceturksnī galvaspilsētā noticis vairāk nekā 500 zādzību no dzīvokļiem vai privātmājām, kas, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ir par aptuveni 200 noziegumiem mazāk. Tomēr policiju satraucot joprojām lielais šo noziegumu skaits, jo lielākoties aizturētie esot narkomāni.

Satraukums likumsargiem esot arī par pašu cilvēku attieksmi, jo bieži vien apzagto dzīvokļu saimnieki uzskatījuši, ka ieguldīt līdzekļus mājokļu drošības uzlabošanā neatmaksājas. Savukārt plastmasu logu īpašnieki nepūlas nodrošināt logus ar speciāliem slēdžiem pret uzlaušanu.

Arī Rīgas Domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Birks (TB/LNNK) žurnālistiem atzina, ka pašvaldība ir norūpējusies par lielo zādzību skaitu no dzīvokļiem. Rīgas Domes amatpersona pauda satraukumu, ka iedzīvotāji kūtri rūpējas par savu mājokļu drošību, jo zādzības bieži notiekot, brutāli uzlaužot durvis vai slēdzenes.

Kā sacīja AS «ASSA Balt» pārstāvis Latvijā Mārcis Mazais, jau pērn veiktā aptauja liecina, ka 12% cietušo pēc zagļu ielaušanās neko nav darījuši, lai uzlabotu mājokļu drošību, bet tikai 14% ierīkojuši efektīvāku atslēgu. Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāji savu mājokļu drošību joprojām galvenokārt saista ar signalizācijas ierīkošanu un drošāku durvju ielikšanu, liecināja pērnā gada dati.

Kā uzsvēra Mazais, iedzīvotāji pret durvju drošību izturas pārlieku nevērīgi, un tas ir viens no galvenajiem īpašuma apzagšanas iemesliem. Tāpēc drošības turnejas «ASSA Security Show» kampaņas laikā Baltijas valstu iedzīvotāji tiks iepazīstināti ar jaunākajām tendencēm durvju drošības uzlabošanā.

Kampaņas laikā Zviedrijas speciālistu aprīkotā ekspofurgonā notiks prezentācijas, kurās profesionāļi un patērētāji tiks informēti un izglītoti par jaunākajiem risinājumiem mājokļa drošības jautājumos.

Latvijā speciāli aprīkotais kravas furgons iedzīvotājiem aplūkošanai būs pieejams trīs dienas, savukārt Igaunijā un Lietuvā tas viesosies pa četrām dienām katrā. Kaimiņvalstu iedzīvotājiem būs arī plašākas iespējas aplūkot ceļojošo ekspozīciju, jo viesosies vairākās pilsētās, savukārt Latvijā tas būs aplūkojams tikai Rīgā.

Mazais atzina, ka starptautisko īpašuma drošības kampaņu aicināti apmeklēt ne tikai dzīvokļu īpašnieki, bet arī apsardzes un drošības uzraudzības iestādes, valsts institūciju, kā arī arhitektūras, celtniecības kompāniju un būvniecības projektu pārstāvji.

Pērn veiktā aptauja liecina, ka 64% aptaujāto labprāt uzlabotu sava mājokļa drošību un pirms drošības uzlabojumu veikšanas meklētu kādu padomu. Ceturtā daļa aptaujāto atzinuši, ka padomu prasītu ģimenes locekļiem vai draugiem, un tikai 3% respondentu atzinuši, ka pēc palīdzības drošības sistēmu ierīkošanā vērstos policijā.

Pašreizējo mājokli 39% aptaujāto novērtēja kā diezgan drošu, bet vēl 13% teica, ka tas esot ļoti drošs.

3% respondentu tikai pirms 20 gadiem pēdējo reizi mainījuši ārdurvju slēdzenes, bet lielākā daļa — 24% — to darījusi pēdējo divu, piecu gadu laikā. 41% aptaujas dalībnieku slēdzene saistās ar durvju attaisīšanas un aiztaisīšanas mehānismu, bet 4% atbildēs norādīts, ka tās nesargā māju.

Analizējot sākotnējos aptaujas rezultātus, secināts, ka slēdzene kā mājokļa drošības līdzeklis pēc aktualitātes tiek pielīdzināta sunim. Divas trešdaļas galvaspilsētas iedzīvotāju nenovērtē slēdzeņu nozīmi mājokļa drošībā, un puse no aptaujātiem nav droša par savām mājām. Kā aktuālu problēmu eksperti norāda arī to, ka cilvēki pirms sava mājokļa drošības pasākumu uzlabošanas nekonsultējas ar speciālistiem, bet pieņem pārdevēju vai ģimenes locekļu un draugu viedokli.