Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Preiļu rajonā izsludināta ārkārtas situācija

Ārkārtas situācija plūdu dēļ izsludināta visā Preiļu rajonā. To aģentūra LETA uzzināja pašvaldībā. Vietējie iedzīvotāji atzīst, ka šie ir lielākie plūdi pēdējo 25-30 gadu laikā.

Jau nedēļu ilgušo plūdu rezultātā Līvānu novadā un citviet Preiļu rajonā ir applūdušas lielas platības Rožupes pagastā abos Dubnas krastos un to pieteku — Ošas un Feimankas — tuvumā.

Šī nedēļa Preiļu rajonā atkal sākusies ar lietavām. Preiļu rajona padomes priekšsēdētājs un Līvānu novada domes priekšsēdētājs Andris Vaivods aģentūrai LETA atzinis, ka ir nobažījies, ka situācija kļūs vēl kritiskāka un plūdi varētu apdraudēt ne tikai Līvānu novada pagastu teritorijas, bet arī Līvānu pilsētu.

Palu rezultātā daudzviet ir izskaloti ceļi, Līvānu novadā iznīcināti trīs gājēju tiltiņi, kurus būs nepieciešams atjaunot, jo tie daudzviet ir vienīgā iespēja iedzīvotājiem pārcelties pār Dubnu, aģentūru LETA informēja Līvānu novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Ginta Kraukle.

Joprojām pastāv iespēja, ka plūdu dēļ varētu tikt slēgta satiksme pār pagaidu tiltu Rožupē. Brīvdienās pagaidu tilta uzbērumi, ko skalo palu ūdeņi, regulāri tika nostiprināti, taču satiksmes plūsma netika pārtraukta. SIA «Viadukts», kas veic tilta celtniecības darbus, nodrošina arī diennakts uzraudzību.

Pie tilta margām ir piestiprinātas troses un glābšanas riņķi gadījumā, ja ūdenī iekristu kāds no gājējiem. Ja tilts tiktu slēgts, daļai Rožupes pamatskolas skolēnu nebūs iespējams nokļūt uz skolu. Ja radīsies nepieciešamība slēgt satiksmi, attiecīgās institūcijas informāciju par to izplatīs masu saziņas līdzekļos un nodrošinās apbraukšanas iespējas pa autoceļiem Līvāni-Steķi-Gavartiene vai Krāslava-Preiļi-Madona.

Vaivods pieļauj, — ja turpinās līt un ūdens līmenis celsies arī Daugavā, plūdi varētu skart Līvānu pilsētu, kur līdz šim situācija bija normāla. Vaivods uzskata, ka tik spēcīgos plūdos vainojama hidroelektrostaciju būve uz Daugavas pie Rīgas un Ķeguma, kā arī uz Dubnas Līvānos. Sākoties plūdiem, tikai pēc asas sarunas ar Līvānu HES vadību tika atvērtas slūžas SIA «Mežrozīte HES» Līvānos. Arī slūžu atvēršana situāciju neglābj, jo izbūvētais aizsprosts tomēr samazina normālu ūdens caurplūdi par aptuveni 30%, kas plūdu situācijā ir būtiski.

Arī šābrīža situācija Daugavā liecina, ka vainojamas HES, — Daugava vairs nespēj ņemt pretī mazo upju, tostarp Dubnas, ūdens masu pienesumu un ūdens līmenis ceļas, applūdinot upēm piegulošās zemes platības. Situāciju īpaši dramatisku vērš tas, ka dabas stihija pārsteidza laikā, kad lielākā daļa tīrumu jau ir apsēti, atzīst pašvaldībā.

Pašlaik zem ūdens atrodas lielas platības šo upju krastos, tostarp gan sējumi, kuri ir gājuši bojā, gan arī ganības. Bažas zemniekiem rada lopbarības sagāde, jo patlaban lopus ganībās izlaist nav iespējams, bet iepriekšējā gada lopbarības krājumi strauji sarūk.

Ārkārtas situācija izsludināta arī Daugavpils rajonā.