Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Dzimumu vienlīdzības ziņā Latvija 11. vietā pasaulē

Dzimumu nevienlīdzība vismazāk jūtama Zviedrijā un citās Ziemeļeiropas valstīs, savukārt vislielākā nevienlīdzība pastāv tādās valstīs kā Ēģipte, Turcija un Pakistāna. Par to liecina pirmdien publiskotais Pasaules Ekonomikas foruma (WEF) pētījums.

Latvija WEF veidotajā dzimumu vienlīdzības reitingā ieņem 11. vietu pasaulē, apsteidzot gan kaimiņvalstis Lietuvu un Igauniju, gan lielāko daļu Eiropas Savienības (ES) valstu.

Arī Saeimas Dzimuma līdztiesības komisijas priekšsēdētāja Ināra Ostrovska uzskata, ka Latvijā ir toleranta attieksme pret sievietēm. «Vienīgi, kur mums ir problēma, tā ir nevienlīdzīgā darba samaksa,» pauda politiķe, gan atzīstot, ka tā ir problēma gandrīz visā Eiropā.

No Rietumeiropas Latvijā vēlas uzspiest feminisma principus, tomēr šī kustība Latvijā nav tik spēcīga kā, piemēram, Vācijā vai Zviedrijā, norādīja deputāte, pēc kuras domām, «feminisms nav tas labvēlīgākais, kas attīsta ģimenes kopību».

Savā pirmoreiz veiktajā pētījumā par dzimumu vienlīdzību dažādās pasaules valstīs WEF ietvēris pavisam 58 valstis, arī visas 30 Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) valstis. Pētījumā izvērtēti pieci kritēriji, tai skaitā ekonomiskā līdzdalība — iespēja saņemt vienādu samaksu par vienādu darbu, ekonomiskās iespējas — pieeja darba tirgum, politiskās iespējas — sieviešu pārstāvniecība varas struktūrās, izglītības iespējas, kā arī veselība un labklājība.

WEF sarakstā pirmās piecas vietas ieņēmušas Skandināvijas valstis — Zviedrija, Norvēģija, Islande, Dānija un Somija —, kurās dzimumu nevienlīdzība ir vismazākā. Šīs valstis raksturo skaidri izteikta liberāla sabiedrība, valdības darba atklātība un caurskatāmība, kā arī sociālās drošības struktūra, kas nodrošina atbalstu vismazāk aizsargātajām iedzīvotāju grupām.

Lai gan nevienai no valstīm vēl nav izdevies pilnībā likvidēt dzimumu nevienlīdzību, Ziemeļvalstis šajā jomā guvušas vislielākos panākumus un piedāvā pārējai pasaulei izmantojamu modeli, norāda pētījuma autori. Īpaši augstus rādītājus Ziemeļvalstis sasniegušas veselības, labklājības un izglītības sfērā, kā arī sieviešu līdzdalībā varas struktūrās.

WEF saraksta pirmajā desmitniekā ierindojušās arī tādas valstis kā Jaunzēlande, Kanāda, Lielbritānija, Vācija un Austrālija. Latvija dzimumu vienlīdzības reitingā ir ieņēmusi augsto 11. vietu, apsteidzot gan kaimiņvalstis Lietuvu un Igauniju, gan lielāko daļu pārējo Eiropas Savienības (ES) valstu.

Latvijas dzimumu vienlīdzības indekss septiņu punktu sistēmā ir 4,60, kamēr līdere Zviedrija saņēmusi 5,53 punktus. Lietuva ar 4,58 punktiem ieņem 12. vietu, bet Igaunija ar 4,47 punktiem — 15. vietu.

Tai pašā laikā tādas attīstītas Rietumeiropas valstis kā Luksemburga un Šveice WEF dzimumu vienlīdzības reitingā ieņem tikai attiecīgi 26. un 34. vietu. Pētījuma autori norāda, ka Šveicei ir labi rādītāji veselības aizsardzības un labklājības jomā un salīdzinoši augsta sieviešu līdzdalība varas struktūrās, ja ņem vērā, ka sievietes tiesības balsot nacionālajās vēlēšanās ieguva tikai 1971. gadā. Tomēr sieviešu ekonomiskās vienlīdzības jomā Šveice tālu atpaliek no citu attīstīto valstu rādītājiem.

Salīdzinoši zemās pozīcijās WEF reitingā ir arī tādas attīstītas valstis kā ASV — 17. vieta un Japāna — 38. vieta. Savukārt strauji augošā Ķīna reitingā ieņēmusi 33. vietu, kas ir augstākā starp Āzijas valstīm. Krieviju WEF ierindojusi 31. vietā.

Vislielākā dzimumu nevienlīdzība pastāv tādās valstīs kā Ēģipte, Turcija, Pakistāna un Jordānija. Šīs valstis septiņu punktu sistēmā saņēmušas mazāk nekā trīs punktus.