Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvija varētu lūgt EK atļaut atlikt dabasgāzes tirgus liberalizāciju

Latvija varētu lūgt Eiropas Komisiju (EK) atļauju atlikt dabasgāzes tirgus liberalizāciju par desmit gadiem, par to mutiski vienojusies ekonomikas ministra Krišjāņa Kariņa vadītā darba grupa.

Ja EK to pieļaus, ar AS «Latvijas gāze» (LG) tiks noslēgts īpašs līgums, atbilstoši kuram gāzes kompānija nedrīkstēs vērsties tiesā pret Latvijas valsti līdz 2017. gadam, kad beidzas LG ekskluzīvās tiesības, aģentūru LETA informēja Kariņa padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Ieva Zīberga. Plānots, ka šā līguma tekstu apstiprinās valdība.

Pagaidām nav zināms, vai liberalizāciju varētu atlikt līdz 2010. vai līdz 2014. gadam. Kā skaidroja Zīberga, saskaņā ar Eiropas Savienības direktīvu liberalizāciju var atlikt uz desmit gadiem no brīža, kad noslēgts pirmais dabasgāzes piegādes līgums.

LG iepriekš apgalvoja, ka pirmais šāds līgums noslēgts 2004. gadā, savukārt Ekonomikas ministrijas rīcībā ir informācija, ka līgums ar LG akcionāri Krievijas kompāniju «Gazprom» noslēgts 2000. gadā. Patlaban notiek darbs pie mutiskās vienošanās juridiskajām niansēm. Tiek arī turpinātas sarunas ar EK. «Tiek darīts viss, lai nebūtu tiesvedības ne ar LG, ne ar EK,» sacīja Zīberga.

Plānots, ka rīt, 17. maijā, ekonomikas ministrs par dabasgāzes tirgus liberalizācijas jautājumiem informēs Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās attīstības komisiju.

Kā aģentūru LETA informēja LG preses sekretārs Vinsents Makaris, darba grupa pie šā jautājuma darbu turpina arī šonedēļ.

«Latvijas gāze» šādu risinājumu vērtē pozitīvi, jo tādējādi tiek apliecināts tas, ka jautājumu ir iespējams atrisināt, aģentūrai LETA sacīja Makaris.

LG joprojām uzskata, ka liberalizāciju iespējams atlikt līdz 2014. gadam, nevis 2010. gadam. Kā skaidroja Makaris, 2001. gadā patiešām tika noslēgt līgums ar «Gazprom», tomēr tā termiņš bija tikai pieci gadi. Savukārt ES direktīvas izpratnē jauns tirgus ir tad, ja līgums noslēgts vismaz uz 10 gadiem.

Pēc LG domām, liberalizācijas atlikšana nav atkarīga no EK, bet gan no Latvijas lēmuma, vai valsts ir gatava pieņemt, ka tā ir jauns gāzes tirgus. Gāzes kompānija uzskata, ka Latvijai šī iespēja ir jāizmanto.

Kā informēja Makaris, tikšanās laikā LG norādīja arī uz to, ka reāli liberalizācija Latvijas tirgū pagaidām nav iespējama, jo tas ir saistīts ar Krievijas dabas gāzes tirgus liberalizāciju. Pēc viņa teiktā, patlaban darbs turpinās un tiek gatavotas nepieciešamās izmaiņas Enerģētikas likumā pirms tā pieņemšanas trešajā, galīgajā, lasījumā.

LETA jau informēja, ka Latvija, iestājoties ES, apņēmās liberalizēt gāzes un elektrības tirgu, radot atbilstošu tiesisko bāzi. Lai to izdarītu, Saeimai jāpieņem grozījumi Enerģētikas likumā, savukārt LG uzskata, ka atsevišķu ES direktīvas punktu ieviešanu ir iespējams atlikt vismaz līdz 2014. gadam.

LG atsaucas uz 1997. gadā noslēgto akciju pirkšanas un pārdošanas līgumu, kas paredz saglabāt LG nesadalītu, kā arī dod dabasgāzes pārvades, uzglabāšanas, sadales un realizācijas monopoltiesības līdz 2017. gadam.

Vācijas «E.ON Ruhrgas International AG» pieder 47,15% LG akciju, Krievijas «Gazprom» īpašumā ir 34%, bet SIA «Itera-Latvija» — 16% akciju.