Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ASV Kongresā pieņemas spēkā spiediens uz Krieviju

Pirms mēneša ASV Kongresa apakšpalātā ierosinātajam rezolūcijas projektam, kas prasa Krievijai atzīt Baltijas valstu okupāciju, pagājušajā nedēļā pievienojies tāds pats Kongresa augšpalātas ASV Senāta rezolūcijas projekts. Lai arī Kongresa rezolūcijas kā politiski paziņojumi neuzliek nekādas saistības ASV valdībai, abu projektu pieņemšanas gadījumā tiktu raidīts pārliecinošs signāls, ka ASV Kongresa abas palātas jautājumā par Baltijas valstu okupāciju ir vienādās domās.

Rezolūcijas tekstā norādīts, ka Vācija ir atteikusies no dalības Ribentropa–Molotova paktā un publiski atvainojusies par postu un teroru, ko nacistu Vācija radījusi pasaulē, un arī PSRS Tautas deputātu kongress pasludinājis paktu par spēkā neesošu. Tomēr Baltijas valstu nelikumīgā okupācija un aneksija ir joprojām «viens no lielākajiem neatzītajiem apspiešanas gadījumiem Krievijas vēsturē». Tādēļ Krievijai kā PSRS tiesību pārmantotājai attiecību uzlabošanas ar Baltijas valstīm un reģiona stabilitātes vārdā tiek prasīts «skaidri un nepārprotami» atzīt nelikumīgu Baltijas valstu okupāciju un aneksiju no 1940. līdz 1991. gadam.

Pārstāvju palātas locekļa republikāņa Džona Šimkusa vēl aprīlī ierosinātais rezolūcijas projekts pagaidām savācis tikai 19 atbalstītāju parakstu palātā, un pieredze liecina, ka ne vienmēr šādas rezolūcijas nonāk līdz balsojumam palātas plenārsēdē. Straujāks atbalstītāju pieaugums rezolūcijai bija vērojams 9. maija svinību Maskavā priekšvakarā.

Tomēr avoti diplomātu vidū pieļauj iespēju, ka uz ASV prezidenta Džordža V. Buša Rīgas runas radītā viļņa baltiešus atbalstošās rezolūcijas varētu arī gūt Kongresa vairākuma atbalstu.

ASV Senātā rezolūcijas projektu iesniedzis republikāņu senators no Oregonas pavalsts Gordons Smits, un to līdzparakstījuši demokrāti Daiana Feinsteina no Kalifornijas un Ričards Durbins no Ilinoisas. Gan Pārstāvju palātas, gan Senāta rezolūciju projekti tagad nodoti izskatīšanai attiecīgajās ārlietu komitejās.