Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

9. maija svinībās ļauj pārkāpt likumu

9. maija svinībās pie tā dēvētā Uzvaras pieminekļa atklāti tika pārkāpts likums. Policija ziņo, ka daži dalībnieki aizturēti par atrašanos reibuma stāvoklī, taču pie atbildības pasākuma dalībnieki nav saukti par citiem pārkāpumiem — padomju armijas formas tērpu valkāšanu, ārvalstu apbalvojumu neatļautu demonstrēšanu, PSRS simbolikas izmantošanu, par ko varēja pārliecināties katrs pasākuma apmeklētājs. Par to, ka likuma pārkāpumi palika bez ievērības, priecājas avīze «Čas», rakstot, ka «PSRS ordeņus veterāni novilkšot tikai pēc nāves». Klātesošie policisti pārkāpumus izlikās neredzam. Vai tāds bija rīkojums no augšas?

Iekšlietu ministrs Ēriks Jēkabsons: «Pie Uzvaras pieminekļa tika pārkāpts likums, un tas nav normāli. Tika izmantota aizliegtā PSRS simbolika, valkāti neatļauti ordeņi, rīkotas nekārtības dzērumā. Galvenais ir jebkurā pasākumā nodrošināt kārtību. Ja pasākums pārvēršas par masveida piedzeršanos, tad tas neliecina neko labu par uzvaras svinētājiem.

Vairāki protokoli esot sastādīti, bet vēl neesmu saņēmis pilnu ziņojumu, tāpēc sīkākus komentārus man sniegt ir grūti.»

Vai protokoli ir sastādīti tikai par dzeršanu publiskās vietās vai arī par aizliegtās simbolikas un ordeņu izmantošanu, ministrs atbildēt nevarēja: «Šobrīd tādas informācijas manā rīcībā nav. Diemžēl tas ir arī politisks jautājums, kurš ir jāaktualizē valdības līmenī. Vēl gribētu piebilst, ka svarīgi ir preventīvie pasākumi, lai nodrošinātu likuma ievērošanu.»

Ē. Jēkabsons solīja, ka tie, kas pārkāpa likumu, noteikti tikšot saukti pie atbildības.

Kā informēja kārtības policijas preses sekretāre Zane Maskaļonoka, 9. maija uzvaras dienas svinībās sastādīti 23 administratīvie protokoli. Zināms, ka vismaz 18 no tiem par atrašanos alkohola reibumā, viens — par sīko huligānismu un divi — par nepakļaušanos policijas darbinieku likumīgajām prasībām. Četri pasākuma dalībnieki nogādāti atskurbtuvē. Kārtības policijas vārdā atbildot, kāpēc nav sastādīti protokoli par neatļautu simbolikas un ordeņu izmantošanu, Z. Maskaļonoka atbildēja īsi: «Policija nav saskatījusi pārkāpumus. Tas ir viss, ko varu atbildēt.»

Drošības policijas pārstāve Kristīne Apse-Krūmiņa šo pašu jautājumu pāradresēja citām tiesībsargājošām iestādēm: «Jums būs jāzvana valsts vai pašvaldību policijai. Tā ir viņas kompetence. Drošības policija savas kompetences ietvaros sekoja līdzi notikumiem 9. maijā un notiekošo dokumentēja.» Plašākus komentārus drošības iestādes pārstāvei sniegt neesot iespējas.

Rīgas pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Juris Lukass nespējā saukt pie atbildības iespējamos likumpārkāpējus vainoja likumdošanas trūkumus: «Par formas tērpiem nav vienota viedokļa. Ja formas tērps nav pilns, tad tie ir tikai elementi un ir grūti to uzskatīt par formu. Līdzīga situācija ir ar simboliku. Ir jau precedenti, kad sirpja un āmura izmantošanu tiesa klasificēja kā lauksaimniecības priekšmetu demonstrēšanu. Pamatojoties uz šiem tiesas lēmumiem, mēs par simbolikas izmantošanu nevienu protokolu nesastādījām. Nozīmītes, bļenduki… nav mums par to protokolu. Toties šobrīd lemjam par pasākuma organizatoru saukšanu pie atbildības par parka piemēslošanu.»