Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Newsweek» atsauc nemierus musulmaņu valstīs izraisījušo rakstu

ASV žurnāls «Newsweek» pirmdien atsauca rakstu, kurā publicēts apgalvojums par Korāna apgānīšanu ASV Kara flotes Gvantanamo līča bāzē Kubas teritorijā ir izraisījis protestus Afganistānā un citās musulmaņu valstīs.

«Pamatojoties uz to, kas mums tagad zināms, atsaucam mūsu sākotnējo rakstu par to, ka iekšējā militārā izmeklēšanā esot konstatēta Korāna apgānīšana Gvantanamo līča bāzē,» paziņoja žurnāla redaktors Marks Viteikers.

«Newsweek» jau svētdien atzina, ka šis raksts var būt daļēji neprecīzs. «Mēs nožēlojam, ka daļa no mūsu publikācijas bija neprecīza, un izsakām līdzjūtību vardarbības upuriem un ASV karavīriem, kas tajā tika iesaistīti,» «Newsweek» ievadrakstā paziņoja žurnāla redaktors Marks Viteikers.

«Newsweek» 9. maija numurā bija ziņojis, ka amerikāņu militārpersonas, kas pratināja Gvantanamo bāzē ieslodzītos, esot apgānījušas Korānu, nolaižot to tualetes podā, lai apvainotu ieslodzītos musulmaņus. Gvantanamo bāzē ir ieslodzīti daudzi afgāņi — islāmistu grupējuma «Taleban» un teroristu tīkla «Al Qaeda» kaujinieki, kuri krituši amerikāņu gūstā.

ASV valsts sekretāre Kondolīza Raisa raksturojusi «Newsweek» publicēto rakstu kā «šausmīgu» un paziņojusi, ka tas radījis «ļoti lielu problēmu» Vašingtonai musulmaņu pasaulē.

ASV prezidenta Džordža Buša administrācija pirmdien paziņoja, ka «Newsweek» svētdien izteiktais atzinums par raksta neprecizitāti nav pietiekams. «Ir zināms žurnālistikas standarts, kas ir jāapmierina, un šajā gadījumā tas netika izdarīts. Ziņa bija neprecīza, un tā bija pamatota ar vienu anonīmu avotu, kurš nevar personīgi apstiprināt šo ziņu,» sacīja Baltā nama preses sekretārs Skots Maklelans.

ASV Valsts departamenta preses sekretārs Ričards Baučers atzina par «tiešām šausmīgu» to, ka «raksts, kas pirmām kārtām jau bija nepamatots, izraisījis tik daudz ļaunuma, tai skaitā cilvēku dzīvību zaudējumu».

«Newsweek» savā rakstā atsaucās uz vārdā nenosauktu ASV amatpersonu, kas kādā ziņojumā esot izlasījusi par šādu Korāna apgānīšanu. «Newsweek» svētdien paskaidroja, ka šī amatpersona vēlāk vairs nebija pārliecināta par to, ka šāds incidents noticis.

«Mēs jūtamies šausmīgi. Es savā redaktora slejā esmu izteicis līdzjūtību (..) visiem vardarbības upuriem, ASV karavīriem,» Viteikers pirmdien paziņoja telekanālam «NBC News». Viņš piebilda, ka musulmaņu ekstrēmisti izmantojuši šo rakstu, lai saasinātu problēmas.

Afganistānas pilsētā Džalalabadā trešdien sākās protesti pret Korāna apgānīšanu, par ko bija ziņojis «Newsweek», un protesti izplatījās arī uz citām Afganistānas pilsētām. Šajos protestos ir gājuši bojā 14 un ievainoti vismaz 120 cilvēki. Protesti satricināja arī Pakistānu, un tā aicināja izmeklēt rakstā izteiktos apgalvojumus.

«Newsweek» rakstu nosodīja arī ASV Aizsardzības ministrijas preses sekretārs Braiens Vitmens. «Mēs zinām, ka «Newsweek» raksts par Korāna apgānīšanu ir nepārprotami nepatiess; līdz šim nav bijuši nekādi ticami apgalvojumi par apzinātu Korāna apgānīšanu, un arī «Newsweek» nav sniedzis šādus pierādījumus,» sacīja Vitmens. «Sliktākais ir tas, ka nevar padarīt par nebijušu vai atsaukt ļaunumu, ko tas nodarījis ne tikai šai valstij [ASV], bet arī tiem, kas ievainoti vai pat nogalināti šo nepatieso apgalvojumu dēļ,» uzsvēra Pentagona preses sekretārs.

ASV valsts sekretāre Kondolīza Raisa atzina, ka šis raksts uzkurinājis naidu pret amerikāņiem. «Ir šausmīgi, ka šis raksts publicēts, un es uzskatu, ka tas nodarījis daudz ļauna. Tas nodarījis daudz ļauna arī amerikāņu centieniem uzlabot mūsu tēlu un mūsu attiecības ar musulmaņu pasauli,» sacīja Raisa.

Viņa atzina, ka musulmaņi ir ļoti jūtīgi reaģējuši uz ziņām par ieslodzīto mocīšanu Abugraibas cietumā Irākā un nebija vajadzīgs daudz, lai uzkurinātu «naida ideoloģiju pret ASV». Raisa piebilda, ka ziņa par Korāna apgānīšanu vēl tiek izmeklēta, bet viņai «nav iemesla uzskatīt, ka tā notikusi».

ASV Bruņoto spēku Dienvidu pavēlniecība, kuras pārziņā ir Gvantanamo bāze, pagājušajā nedēļā sāka izmeklēt ziņu par Korāna apgānīšanu šajā bāzē. Amatpersonas paziņoja, ka šī izmeklēšana turpinās.