Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Uz gājēju pārejas sabrauc ģimeni

Sestdien uz gājēju pārejas pensionāru pāri notrieca automašīna, kuras nepilngadīgo vadītāju jau rīta pusē bija apturējusi Ceļu policija. Tomēr puisim atdeva auto atslēgas, viņš bez tiesībām netraucēti turpināja ceļu, automašīna tika vadīta līdz brīdim, kas atnesa nāvi diviem cilvēkiem. Vilcināšanās ar likumu pieņemšanu ļauj pārkāpējam netraucēti turpināt apdraudēt cilvēkus.

Vēl nesen televīzijā varēja vērot paraugsižetu, kā policisti neļauj braukt jaunietim bez tiesībām. Kameras acs cītīgi sekoja aizejoša puiša stāvam, kamēr auto palika likumsargu redzeslokā. Taču pēc kārtējās nāves amatpersonas aizbildinās, ka policijai joprojām trūkst visādu tiesību, lai apturētu satiksmes un sabiedrības vandaļus.

Aculieciniece: puisis uz pārejas nebremzēja

Septiņpadsmit gadus vecais autovadītājs, kuru tur aizdomās par divu cilvēku sabraukšanu uz gājēju pārejas, vēl nav atrasts. Policija vaino Rīgas domi tūļībā, jo tā vēl aizvien nav pieņēmusi saistošos noteikumus par transporta līdzekļu piespiedu evakuāciju. Līdz vakardienai operatīvā informācija vēstīja, ka uz pārejas uzbraukts diviem vīriešiem. Tikai vakar izrādījās, ka sabraukts laulāto pāris.

Sestdien Rīgā, Kurzemes prospektā, automašīnas «BMW» šoferis, septiņpadsmit gadu vecs jaunietis uz gājēju pārejas pie Imantas tirgus notrieca pensionāri Ēriku (1928) un viņas vīru Mihailu (1931). Imantas tirgus pārdevēja Taisa, traģiskā negadījuma aculieciniece, «Neatkarīgajai» atzina, ka šī gājēju pāreja ir ļoti bīstama: «Sestdien tas puisis pirms pārejas nebremzēja. Viņš brauca ļoti ātri un uz pārejas notrieca abus pensionārus. Vīrietis nokrita ielas malā, sieviete palika uz mašīnas pārsega, un šoferis vēl labu gabaliņu brauca un neapstājās. Tad viņš pieturēja mašīnu, no tās izkāpa šofera blakussēdētājs un aizskrēja. Autovadītājs ārā nekāpa un, kad sieviete no mašīnas bija nokritusi, ātri brauca prom. Uz ceļa vēl palika «BMW» numurs.»

Sieviete mira notikuma vietā, bet viņas vīrs nākamajā dienā slimnīcā. Valsts policijas preses sekretārs Aigars Bērziņš atzina, ka avārijā vainojamo autovadītāju arī vakar nav izdevies atrast. Sestdien tā nebija jaunieša pirmā tikšanās ar Ceļu policiju — pāris stundu iepriekš likumsargi viņu apturēja pie tā paša «BMW» stūres un sastādīja administratīvo protokolu par braukšanu bez autovadītāja tiesībām. Aizturētais tobrīd nav bijis alkohola reibumā. «Lai gan Ministru kabineta noteikumi par auto evakuāciju ir apstiprināti, Rīgas dome nav izdevusi saistošos noteikumus, kur šos auto novietot un kas tos evakuēs. Tādēļ pēc pirmās aizturēšanas policija atdeva jaunietim auto atslēgas un mašīnu un ieteica viņam sarunāt kādu šoferi, kas viņu aizvestu mājās. Likums pašlaik mums neļauj viņu fiziski atturēt no braukšanas, arī pat tad, ja viņš ir nepilngadīgs. Diemžēl jaunietis drīz vien atkal sēdās pie «BMW» stūres un izraisīja traģisko avāriju,» sacīja A. Bērziņš.

Noteikumi iestrēguši, jo priekšnieki mainās

«Neatkarīgā» jau rakstīja, ka Rīgas domes saistošie noteikumi par transportlīdzekļu piespiedu evakuāciju nav līdz galam izstrādāti. Domes Satiksmes un transporta lietu komitejas priekšsēdētāja vietnieks Juris Zvirbulis norādīja, ka komitejas vadītājs Andrejs Požarnovs devies divu nedēļu ilgā atvaļinājumā, tāpēc minētā jautājuma virzība uz laiku apstājusies.

Tāpat varas gaiteņos iestrēguši arī iepriekš plaši izziņotie grozījumi vairākos likumos, kas ļautu konfiscēt automašīnu par tās vadīšanu vai mācīšanu vadīt, ja tās vadītājam nav tiesību un arī konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,5 promiles.

Skaita nejēdzības un gaida

Ceļu satiksmes drošības direkcijas Juridiskā departamenta direktora vietnieks Jānis Golubevs informēja, ka likumprojekts par bargajiem sodiem aprīlī jau bija nonācis Ministru kabinetā, bet Tieslietu ministrija, Ģenerālprokuratūra, kā arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs pret to izteica iebildumus. Pēc divām nedēļām jau nedaudz grozītais likumprojekts atkal varētu sasniegt valdību, un J. Golubevs prognozēja, ka labākajā gadījumā izmaiņas likumos varētu stāties spēkā nākamā gada sākumā. Ceļu policijas priekšnieks Edmunds Zivtiņš atzina, ka nedēļas nogalē bijis vēl viens līdzīgs gadījums, kad autovadītājs dienas laikā divreiz smagi pārkāpis satiksmes noteikumus: «Svētdien Rīgā ap pulksten 8 no rīta policija aizturēja «Volkswagen Golf» šoferi, kurš pie stūres bija sēdies 1,6 promiļu alkohola reibumā. Viņam noformēja protokolu, mašīnu vīrietis atstāja pagalmā un solīja, ka nebrauks. Bet ap pulksten 17 vakarā mēs viņu atkal aizturējām pie tā paša «Golf» stūres, un tad viņam organismā bija 4,7 promiles alkohola.»