Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Prokuratūra pārsūdz spriedumu BB krimināllietā

Prokurors Juris Pēda vakar iesniedzis apelācijas protestu par Rīgas apgabaltiesas spriedumu bankas «Baltija» (BB) krimināllietā, aģentūru LETA informēja Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Dzintra Vītoliņa.

Kā teikts prokurora protestā, viņš uzskata, ka tiesa nepamatoti attaisnojusi apsūdzētos Aleksandru Laventu un Tāli Freimani apsūdzībā par kaitniecību, kā arī noteikusi nepamatoti mīkstu sodu visiem trim tiesājamajiem.

Pēda protestā norāda, ka spriedumu par nelikumīgu un atceļamu viņš uzskata arī daļā par Laventa attaisnošanu par firmai «Finhold» izdotā kredīta daļas piesavināšanos, daļā par Laventa un Freimaņa attaisnošanu par uzņēmuma «Latalpa Holding Corporation» it kā BB noguldītā depozīta piesavināšanos, par Laventa un Freimaņa attaisnošanu epizodē par aizdevuma izsniegšanu SIA «Imanta», Zinaīdai Gaurei, Iļjam Zarahovskim, Leonīdam Sidorovam.

Tāpat prokurors uzskata par nepamatotu Laventa, Freimaņa un Alvja Līduma attaisnošanu epizodē par SIA «Birojs L&A» izdotā kredīta piesavināšanos, daļā par Laventa un Freimaņa attaisnošanu par BB izveidoto darbinieku darba samaksas un automašīnu iegādes sistēmu, daļā par Laventa un Freimaņa attaisnošanu par firmai «TAL» izsniegtā 5,4 miljonu ASV dolāru aizdevuma piesavināšanos.

Pēda lūdz Augstāko tiesu (AT) atcelt spriedumu arī daļā par nepamatotu tiesājamo Laventa un Freimaņa attaisnošanu par nereāli augstu depozītu procentu noteikšanu BB.

Prokurors norādījis arī citus faktus, kas viņam šķiet nepamatoti šajā spriedumā. Norādītajās epizodēs Pēda lūdz atcelt pirmās instances tiesas spriedumu un taisīt jaunu spriedumu.

LETA jau ziņoja, ka Rīgas apgabaltiesa BB krimināllietā apsūdzētajam bijušajam bankas uzraudzības padomes priekšsēdētājam Aleksandram Laventam piesprieda brīvības atņemšanu uz septiņiem gadiem un septiņiem mēnešiem. Tiesa atzina Laventu par vainīgu gandrīz visās apsūdzības epizodēs. Kā papildu sodu tiesa noteica arī mantas konfiskāciju.

Bijušajam BB prezidentam Tālim Freimanim tiesa piesprieda brīvības atņemšanu uz sešiem gadiem, bet trešajam šajā lietā apsūdzētajam — Alvim Līdumam — brīvības atņemšanu uz trim gadiem un trim mēnešiem. Arī Freimanim un Līdumam noteikta mantas konfiskācija.

Rīgas apgabaltiesa 475 lappušu garo spriedumu lasīja gandrīz divas nedēļas.

Kā ziņots, prokurors Juris Pēda lūdza tiesājamajam Aleksandram Laventam piespriest brīvības atņemšanu uz 13 gadiem, Tālim Freimanim — uz deviņiem gadiem, Alvim Līdumam — uz sešiem gadiem, visiem piemērojot arī mantas konfiskāciju.

Šis ir jau otrais apgabaltiesas spriedums BB lietā. Iepriekš apgabaltiesa BB krimināllietu izskatīja ilgāk nekā četrus gadus un tai nomainījās trīs tiesneši. Krimināllietu visbeidzot izskatīja tiesnese Ināra Šteinerte, kuras vadībā tiesa Laventam piesprieda brīvības atņemšanu uz deviņiem gadiem, Freimanim — uz sešiem gadiem, Līdumam — uz trim gadiem un trim mēnešiem.

Lietu juriste sāka izskatīt 1998. gada rudenī, bet spriedums tika pasludināts 2001. gada decembra pēdējās dienās. Sprieduma pasludināšana ilga vairākas dienas, jo tas bija vairāku simtu lappušu apjomā.

Pēc šā sprieduma pasludināšanas Lavents iesniedza sūdzību Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), kas atzina, ka ir pārkāptas viņa tiesības pēc vairākiem cilvēktiesību konvencijas pantiem. Pēc ECT sprieduma paziņošanas Augstākās tiesas Senāts nolēma nodot BB krimināllietu atkārtotai izskatīšanai Rīgas apgabaltiesā.

Sūdzības ECT snieguši arī Freimanis un Līdums.

Jaunā sastāvā tiesa šo krimināllietu atkārtoti sāka izskatīt 2003. gada 20. oktobrī. To izskatīt tika uzticēts tiesnesim Guntaram Kveskam.