Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kalvītis: deklarācija norāda uz 1918. gada republikas turpinājumu

Vienpusējā deklarācija, ko valdība nolēma pievienot Latvijas un Krievijas robežlīgumam, tikai norāda uz 1918. gada Latvijas Republikas turpināšanu un to, ka mūsdienu Latvija ir šīs republikas mantiniece, šodien intervijā «Radio SWH» uzsvēra Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP).

Pēc viņa teiktā, jautājums par deklarācijas pievienošanu robežlīgumam ir juridisks un saistīts ar Latvijas valsts turpinātību. Premjera skatījumā, savulaik parafētais robežlīgums, iespējams, neatbilst Satversmei.

«Un, ja neatbilst, tad arī jāmeklē juridiska izeja no šīs situācijas,» sacīja politiķis. Valdība, konsultējoties ar juridiskām autoritātēm, pieņēma lēmumu darīt zināmu savu izpratni par šā līguma parakstīšanu publiskas deklarācijas formā. Bez šā publiskā paziņojuma pastāv «milzīgas bažas», ka robežlīgums Satversmes tiesā tiktu noraidīts un nekad netiktu ratificēts. Tas radītu daudz smagākas starptautiskas un ārpolitiskas problēmas šai un nākamai valdībai saistībā ar Krievijas–Latvijas robežu, uzskata premjers.

«Mums šai valstī nevienam nav tiesības pārkāpt Satversmi, mēs kā ievēlēti deputāti esam zvērējuši to ievērot,» sacīja Kalvītis, «mēs stingri pēc šiem principiem vadīsimies. Viena lieta ir panākt savus ārpolitiskos mērķus, bet tā dēļ mēs nevaram upurēt tiesiskumu un savu atbildību sabiedrības priekšā.»

Pēc viņa teiktā, parafētais robežlīgums neatbilst Satversmes 3. punktam. Satversmes izpratnē valdībai nav tiesību brīvprātīgi, bez tautas nobalsošanas, atdot daļu teritorijas, kas šobrīd robežlīgumā atrodas Krievijas pārvaldījumā.

«Mums nav teritoriālu pretenziju pret Krieviju, bet, parakstot šo līgumu, mēs varam pateikt, ka mēs pārmantojam mūsu valsti no 1918. gada, nevis esam izveidojuši jaunu valsti,» sacīja Kalvītis, «tas ir pats galvenais vēstījums, ko mēs gribam pateikt pasaules sabiedrībai.»