Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jarāns: jāievieš «dzērāja tiesības»

Viduslaiku stila krogs «Taverna» Natalā ieviesis interesantu sistēmu, kas palīdz cīnīties ar nekārtību cēlājiem. Proti, katram, kam bāra telpās paliek slikta dūša, jāmaksā vemšanas nodoklis. Izrādās, arī Latvijā stipro dziru lietotājiem nereti sanāk nesmukumi, taču par vemšanas nodokli vēl neviens nav ieminējies.

Kāds brazīlietis, vārdā Luiss Fernandess Peress, iesūdzējis tiesā bāru par to, ka no viņa iekasēts vemšanas nodoklis 18 reālu jeb apmēram četru latu apmērā. Šo «nodokli» pievienoja viņa rēķinam, jo Peresa draugam tualetē palicis slikti. «Taverna», kā izrādās, liek maksāt vemšanas nodokli katram, kam paliek slikta dūša. «Uzskatu to par izspiešanu,» neapmierināts ir Peress.

Rīgas pašvaldības policijas preses sekretāre Inese Tīmane «Vakara Ziņām» pastāstīja, ka arī Rīgas krogos nereti apmeklētājiem paliek slikti. Tiesa, atsevišķas statistikas par šādiem gadījumiem nav. Taču viņa neesot dzirdējusi, ka kāds no krodziniekiem būtu vēlējies no cūcīga apmeklētāja iekasēt «vemšanas nodokli». Bet aktieris, savulaik arī krodzinieks Jānis Jarāns pauda, ka «vemšanas nodokli» gan nevajadzētu iekasēt, taču nenāktu par ļaunu izveidot «dzērāja tiesības». Proti, tāpat kā autovadītājiem ir apliecības, tādas derētu izveidot arī dzērājiem. Tajās skaidri un gaiši vajadzētu norādīt, cik «sotaciņu» apmeklētājam drīkst dot, vai viņš lamājas, vai kļūst agresīvs, vai arī cūciski uzvedas. «Paskatītos apmeklētāja tiesības — aha, viņš lamājas — un nosēdinātu kaut kur stūrī pie pīpētājiem,» savu ideju tālāk attīstīja Jarāns. Kāpēc tad pīpētāji tā jāsoda ar bļaustīgu klientu? Izrādās, šāda ideja aktierim prātā iešāvusies, jo viņš pats ir nesmēķētājs.

Jarāns nebūt neapvainotos, ja tiktu ieviests «dzērāja stulbuma nodoklis». Diezgan bieži gadījies sastapties ar klientiem, kuri piedzeras, viņiem aiziet «ciet širmis», un viņi nekādi nav izdabūjami ārā no kroga. Tad nu dzērāja izdarības varētu nofilmēt un pēc tam, kad kunga prāts jau izgulēts, piedzīt «dzērāja stulbuma nodokli».