Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Uzbeku opozīcija: Sacelšanās laikā nogalināti 745 cilvēki

Viena no Uzbekistānas opozīcijas partijām otrdien paziņoja, ka tā sastādījusi pagājušās nedēļas nogalē notikušās sacelšanās apspiešanas laikā valsts austrumos valdības spēku nogalināto sarakstu, kurā iekļauti 745 cilvēku vārdi.

Brīvo zemnieku partijas līdere Nigara Hidojatova pavēstīja, ka partijas aktīvisti runājuši ar nogalināto draugiem un ģimenes locekļiem.

Sacelšanos Andižānā aizsāka tiesas prāva pret 23 musulmaņu uzņēmējiem, kas izraisīja masveida protestus. Prezidents Islams Karimovs nemieros vaino islama ekstrēmistus.

Tomēr iedzīvotāji un cilvēktiesību aktīvisti apgalvo, ka nemierus sāka vietējie iedzīvotāji, kuri protestēja pret nabadzību, korupciju un Karimova īstenoto stingrās līnijas politiku pret musulmaņiem.

Kā jau ziņots, piektdien pūlis ielauzās cietumā un atbrīvoja gan 23 ieslodzītos uzņēmējus, gan apmēram divus tūkstošus pārējo ieslodzīto.

Vēlāk valdības spēki atklāja uguni uz cilvēku pūli, kas bija sapulcējies pie nemiernieku ieņemtās pilsētas administrācijas ēkas un kurā atradās gan nemiernieki, gan miermīlīgi demonstranti, gan vienkārši ziņkārīgie.

«Saskaņā ar mūsu sarakstu kopumā miruši 542 cilvēki Andižānā un 203 Pahtabadā,» telefoniski pavēstīja Hidojatova.

Viņa pauda pārliecību, ka Pahtabadā, kas atrodas tieši uz ziemeļiem no Andižānas nogalināti cilvēki, kas bēguši no nemieru pārņemtās pilsētas, taču piebilda, ka viņu rīcībā nav uzticamu ziņu par tur notikušo.

Iepriekš aculiecinieki un cilvēktiesību aktīvisti Andižānā aģentūrai «Reuters» apgalvoja, ka pilsētā nogalināti aptuveni 500 cilvēku.

Vēlāk otrdien Uzbekistānas ģenerālprokurors nāca klajā ar paziņojumu, ka Andižānā nogalināto cilvēku skaits sasniedzis 169.

"Šīs darbības rezultātā kopumā nogalināti 169 cilvēki,» preses konferencē paziņoja ģenerālprokurors Rašids Kadirovs.

Bez tam, viņš apgalvoja, ka sacelšanās apspiešanas laikā valdības spēki nav nogalinājuši nevienu civilpersonu.

«Valdības spēki tur nenogalināja nevienu pašu civilpersonu,» apgalvoja ģenerālprokurors. «Paziņojumi, ka karaspēks atklāja uguni pret miermīlīgiem demonstrantiem, ir pilnīgi absurdi.«

Viņš piebilda, ka trīs sievietes un divus bērnus, kas gājuši bojā Andižānā, nogalinājuši nemiernieki, kuri esot sagrābuši 50 ķīlniekus.