Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Šodien Igaunija un Krievija paraksta robežlīgumu

Šodien Maskavā paredzēta Igaunijas un Krievijas robežlīguma parakstīšana. No Igaunijas puses robežlīgumu parakstīs ārlietu ministrs Urmass Paets, bet no Krievijas puses — viņa kolēģis Sergejs Lavrovs. Vienlaikus tiks parakstīts līgums gan par sauszemes, gan par jūras robežu.

Sagatavotais dokuments paredz, ka robeža atbildīs KPFSR un Igaunijas PSR bijušajai administratīvajai robežai ar nelielām novirzēm, kas ņem vērā reālo situāciju un neizjauc iedzīvotāju saimnieciski ekonomisko darbību. Tādējādi Igaunijas un Krievijas jaunās valsts robežas līnija nedaudz atšķirsies no pašreizējās «kontrollīnijas», kā pašlaik oficiāli tiek dēvēta abu kaimiņvalstu robeža.

Igaunijas Ārlietu ministrija interneta mājas lapā informē, ka abas valstis atdod viena otrai 128,6 hektārus sauszemes un pa 11,4 kvadrātkilometriem ezeru teritorijas, ņemot vērā abu pušu vēlēšanās.

Saskaņā ar jauno līgumu tiks atrisināta «Sātseskas zābaka» problēma. Tā ir 115,5 hektārus liela Krievijas teritorija, ko šķērso Igaunijas autoceļš. Šo teritoriju pārņems Igaunija un vietā atdos Krievijai 68,9 hektārus lielu meža platību Meremē rajonā un 33,9 hektārus teritorijas Verskas pagasta rajonā.

Daži Krievijai nododamie zemesgabali atrodas privātīpašumā, un Igaunijai jāvienojas ar īpašniekiem par to iegādi. Ja nebūs iespējams vienoties, tiks sākta zemes piespiedu atsavināšana.

Peipusa ezerā Igaunija un Krievija iegūs tiesības izmantot savu ūdensceļa daļu. Krievija iegūs izeju no Peipusa ezera Narvas upē, bet Igaunija saņems ezera daļu Pīrisāres salas apkārtnē.

Pēc Igaunijas Robežapsardzības departamenta provizoriskajiem aprēķiniem, valsts robežas demarkācijai būs nepieciešami 230 miljoni kronu (10,3 miljoni latu). Igaunijas un Krievijas robežas kopējais garums ir 460,6 kilometri, no kuriem sauszemes robeža ir 138 kilometri.

Pēc robežlīguma parakstīšanas tas vēl jāratificē abu valstu parlamentiem.

Vienlaikus Maskava paziņojusi: ja Igaunijas Rīgikogu (parlaments) saistīs Igaunijas un Krievijas robežlīgumu ar jebkādām papildu deklarācijām, Krievija, iespējams, atteiksies no tā ratifikācijas.

Rīgikogu Ārlietu komitejas priekšsēdētājs Enns Ēsmā otrdien atzina, ka viņa vadītā komiteja noteikti apspriedīs jautājumu, vai parlamentam saistībā ar robežlīgumu nepieciešams pieņemt īpašu deklarāciju vai paziņojumu.

Ēsmā teica, ka lēmums par to tiks pieņemts pēc līguma parakstīšanas vai arī gadījumā, ja parakstīšana pēkšņi pēdējā brīdī tiktu atlikta.

Jebkāds Igaunijas parlamenta paziņojums var radīt problēmas ar līguma apstiprināšanu Krievijas parlamentā, jau pagājušajā nedēļā norādīja Krievijas ārlietu ministrs Lavrovs, piebilstot, ka līguma ratifikācija no Maskavas puses ir tieši atkarīga no ratifikācijas procesa Igaunijā.

Lavrovs paziņojis, ka Igaunijas puse viņam ir apstiprinājusi, ka nesekos «nekādi vienpusēji paziņojumi Latvijas stilā», pagājušajā nedēļā ziņoja laikraksts «Izvestija».

Ēsmā otrdien, norādot uz faktu, ka Latvijas un Krievijas robežlīguma parakstīšana tika atlikta Rīgas vienpusējās skaidrojošās deklarācijas dēļ, paziņoja, ka Igaunijas un Krievijas robežlīgums nav obligāti jāparaksta trešdien. Vienlaikus Ēsmā pauda pārliecību, ka līguma parakstīšanas atcelšanas iespēja ir neliela, tomēr piebilstot, ka viņam personiski Lavrova brīdinājums par problēmām ar ratifikāciju ir nepatīkams.

Robežas demarkācija sāksies ne agrāk kā 30 dienas pēc tam, kad abas puses līgumu būs ratificējušas.

Kā ziņots, Latvijas un Krievijas robežlīgumu bija paredzēts parakstīt 10. maijā Maskavā, taču, kad Latvijas valdība, lai risinātu robežlīguma neatbilstību Satversmei, pieņēma vienpusēju skaidrojošo deklarāciju, Krievija atteicās parakstīt līgumu, uzskatot, ka tai tiek izvirzītas teritoriālas pretenzijas attiecībā uz Abrenes apriņķi.

Vienlaikus ar robežlīguma parakstīšanu Paeta vizītes laikā tiks apspriesti citi jautājumi, kas saistīti ar Igaunijas un Krievijas attiecībām, kā arī pārrunāta abu valstu pozīcija būtiskākajos starptautiskās politikas jautājumos.