Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ķīniešu zinātnieki: globālās sasilšanas dēļ kūst Everesta ledāji

Globālās sasilšanas dēļ sākuši sarukt Everesta ledāji pie Tibetas robežām, apdraudot pasaules ūdens resursu līdzsvaru, secinājuši ķīniešu zinātnieki, kas veic kompleksus pētījumus pasaules augstākā kalna apkaimē.

Divu gadu laikā Donjonbu šļūdoņa kušanas robeža pavirzījusies augšup par aptuveni 50 metriem, sasniedzot 6400 metru atzīmi, pastāstījis ekspedīcijas vadītājs Kans Šičans. «Tas liecina par krasām pārmaiņām. Līdz šim ledāja kūstošā josla gadā parasti nepieauga vairāk kā par desmit metriem,» viņš sacīja.

Ledāji glabā milzīgus saldūdens krājumus. Normālos apstākļos ledāju augšana un kušana ir līdzsvarā. Pastiprināta kušana nozīmē, ka samazinās nākotnes pasaules saldūdens rezerves.

Kā lēš eksperti, ja ledāji izkustu pilnībā, Pasaules okeāna līmenis celtos par aptuveni 60 metriem.

Zinātnieki min arī citus pierādījumus, kas apliecina viņu bažas. 2002. gadā ekspedīcija nogāzē aptuveni 5600 metru augstumā atklāja 30 metru ledus radzi, bet šogad no tās vairs nebija ne miņas.

2004. gadā pētnieciska ekspedīcija no 6300 līdz 6500 metru augstumam iedzina vairāk nekā 20 mietiņus, bet šogad no tiem atrada vairs tikai četrus, kas liecina, ka tos aizrāvis līdzi šļūdonis.

Šos procesus pētnieki skaidro ar globālo sasilšanu, norādot, ka vietējās pārmaiņas nokrišņu daudzumā vai tieša cilvēku darbība ledāju nespēj būtiski ietekmēt.