Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Parakstīts Krievijas un Igaunijas robežlīgums

Krievijas un Igaunijas ārlietu ministri trešdien Maskavā parakstījuši līgumus par abu valstu sauszemes un jūras robežu.

No Igaunijas puses robežlīgumus parakstīja ārlietu ministrs Urmass Paets, bet no Krievijas puses — viņa kolēģis Sergejs Lavrovs.

Abas puses parakstījušas divus dokumentus, no kuriem viens attiecas uz sauszemes robežu, bet otrs uz jūras robežu Narvas un Somu līcī. Dokumenti vēl jāratificē abu valstu parlamentiem un jāapstiprina prezidentiem.

Kā pirms dokumentu parakstīšanas izteicās Lavrovs, līguma «ratifikācija Krievijā būs atkarīga no tā, kā šī procedūra noritēs Igaunijā».

Pēc robežlīgumu ratifikācijas tiks izveidota demarkācijas komisija un robežas noformēšana norisināsies divās fāzēs: robežas noteikšana uz kartes un pēc tam robežas iezīmēšana dabā.

Robežas demarkācija sāksies ne agrāk kā 30 dienas pēc tam, kad abas puses līgumu būs ratificējušas.

Robežlīgums paredz, ka robeža atbildīs KPFSR un Igaunijas PSR bijušajai administratīvajai robežai ar nelielām novirzēm, kas ņem vērā reālo situāciju un neizjauc iedzīvotāju saimnieciski ekonomisko darbību. Tādējādi Igaunijas un Krievijas jaunās valsts robežas līnija nedaudz atšķirsies no pašreizējās «kontrollīnijas», kā patlaban oficiāli tiek dēvēta abu kaimiņvalstu robeža.

Igaunijas Ārlietu ministrija interneta mājas lapā informē, ka abas valstis atdod viena otrai 128,6 hektārus sauszemes un pa 11,4 kvadrātkilometriem ezeru teritorijas, ņemot vērā abu pušu vēlēšanās.

Saskaņā ar jauno līgumu tiks atrisināta «Sātseskas zābaka» problēma. Tā ir 115,5 hektārus liela Krievijas teritorija, ko šķērso Igaunijas autoceļš. Šo teritoriju pārņems Igaunija un vietā atdos Krievijai 68,9 hektārus lielu meža platību Meremē rajonā un 33,9 hektārus teritorijas Verskas pagasta rajonā. Daži Krievijai nododamie zemesgabali atrodas privātīpašumā, un Igaunijai jāvienojas ar īpašniekiem par to iegādi. Ja nebūs iespējams vienoties, tiks sākta zemes piespiedu atsavināšana.

Peipusa ezerā Igaunija un Krievija iegūs tiesības izmantot savu ūdensceļa daļu. Krievija iegūs izeju no Peipusa ezera Narvas upē, bet Igaunija saņems ezera daļu Pīrisāres salas apkārtnē.

Pēc Igaunijas Robežapsardzības departamenta provizoriskiem aprēķiniem, valsts robežas demarkācijai būs vajadzīgi 230 miljoni kronu (10,3 miljoni latu). Igaunijas un Krievijas robežas kopējais garums ir 460,6 kilometri, no kuriem sauszemes robeža ir 138 kilometri.

Vienlaikus Maskava paziņojusi: ja Igaunijas Rīgikogu (parlaments) saistīs Igaunijas un Krievijas robežlīgumu ar jebkādām papildu deklarācijām, Krievija, iespējams, atteiksies no tā ratifikācijas.

Rīgikogu Ārlietu komitejas priekšsēdētājs Enns Ēsmā otrdien atzina, ka viņa vadītā komiteja noteikti apspriedīs jautājumu, vai parlamentam saistībā ar robežlīgumu nepieciešams pieņemt īpašu deklarāciju vai paziņojumu.

Kā ziņots, Latvijas un Krievijas robežlīgumu bija paredzēts parakstīt 10. maijā Maskavā, taču, kad Latvijas valdība, lai risinātu robežlīguma neatbilstību Satversmei, pieņēma vienpusēju skaidrojošo deklarāciju, Krievija atteicās parakstīt līgumu, uzskatot, ka tai tiek izvirzītas teritoriālas pretenzijas attiecībā uz Abrenes apriņķi.

Vienlaikus ar robežlīguma parakstīšanu Paeta vizītes laikā tiks apspriesti citi jautājumi, kas saistīti ar Igaunijas un Krievijas attiecībām, kā arī pārrunāta abu valstu pozīcija būtiskākajos starptautiskās politikas jautājumos.