Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Aiz maskas» — veiksmīga debija literatūrā

Eleganti, ar labu gaumi sarakstīts, romantikas piesātināts, vieglumā un dzīvespriekā apburošs vēsturiskais romāns, kurā netrūkst arī piedzīvojumu un spraigu sižeta pavērsienu, — tāds ir latviskas izcelsmes angļu rakstnieces Jasmīnas Svennes (Jasmina M. Svenne) pirmais romāns «Aiz maskas» («Behind the Mask»).

Mūsdienu rakstniece Jasmīna Svenne dzimusi un uzaugusi Vidusanglijā. Viņa par savām var saukt gan divas valodas, gan divas atšķirīgas kultūras, jo līdztekus izglītībai angļu valodā mācījusies Notingemas latviešu skolā un vasaras pavadījusi 3x3 nometnēs. Jasmīna  Svenne  studējusi Londonas Universitātē angļu literatūru, īpaši iedziļinoties 18. gadsimta vēsturē, literatūrā un kultūrā, tā ka nav nejaušība, ka tieši 18. gadsimts izvēlēts par darbības laiku viņas romānā «Aiz maskas» atainotajiem notikumiem. Šī grāmata lasītāju aizved ceļojumā vairāk nekā divsimt gadus tālā pagātnē, kad valda citāds dzīves stils, citādi vērtību kritēriji, no mūsdienām gluži atšķirīgi pieņēmumi par to, kas ir un kas nav prestiži, bet cilvēku sapņi, jūtas un kaislības ir gluži tādas pašas kā šodien. Grāmatas īpašā vērtība ir tā, ka romāns vienlaikus aizrauj gan ar spilgto 18. gadsimta dzīves stila tēlojumu, gan ar visos laikos aktuālo cilvēku savstarpējo attiecību risinājumu.

Rakstniecei Jasmīnai Svennei ir lieliski izdevies uzburt spilgtus, kolorītus un ticamus grāmatas galveno varoņu raksturus. Kā jau romantikas cauraustā grāmatā, mīlestība ir sižeta centrālā ass, ap kuru virpuļo dēkas, intrigas, noslēpumi un to pārsteidzoši atminējumi; un, kā jau romantikas cauraustā grāmatā, mīlestībai, par spīti raksturu atšķirībām, dzīves mērķu pretstatiem un apkārtējo cilvēku neizpratnei, lemts laimīgs liktenis. Fons cilvēku savstarpējo attiecību risinājumam ir visai kolorīts un krāšņs: ceļojošas aktieru trupas dzīve — finansiālas nedrošības, sāncensības un sabiedrības pretrunīgās attieksmes apēnota, bet vienlaikus valdzinoša, māksliniecisku noskaņu un radošas brīvības pārpilna.

Jasmīnas Svennes romāns «Aiz maskas» būs īstā grāmata, ko lasīt vasaras atvaļinājuma laikā. Izklaidējošas literatūras cienītājus saistīs grāmatas labestīgais romantisms, sižeta dinamika un sen pagātnē aizgājuša laikmeta apraksts, bet intelektuālu mīklu meklētājiem skatuves mākslinieku dzīves attēlojums, iespējams, liksies kā simboliska metafora, kurā ietverta norāde uz to, ka arī reālajai dzīvei ir daudz līdzību ar teātra izrādi un lomas tiek spēlētas ne tikai uz skatuves…

Raiti un viegli lasāmu romānu «Aiz maskas» padara kompozīcijas pamatā liktais hronoloģiskais princips, romāna darbība aptver dažus gadus, un aizraujošie notikumi strauji seko cits citam, piedāvājot lasītājiem aizvien jaunus sižeta pavērsienus un neļaujot aizvērt grāmatu, līdz nebūs izlasīta tās pēdējā lappuse.

Jasmīnas Svennes romānu «Aiz maskas» (228 lpp.) no angļu valodas tulkojusi Zane Rozenberga, grāmatas vāka māksliniece ir Andra Pūce.