Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Rīgas apgabaltiesas tiesneši netieši atzīst korupciju tiesu sistēmā

Lai gan šodien Saeimas deputātu un Rīgas apgabaltiesas tienešu tikšanās laikā tika noraidīti tieslietu ministres Solvitas Āboltiņas (JL) izteikumi par korumpētajiem šīs tiesas tiesnešiem, tomēr paši tiesas spriedēji savās uzrunās netieši atzina, ka korupcija tiesu sistēmā pastāv.

Jau ziņots, ka, lai noskaidrotu, cik dziļa ir krīze starp Āboltiņu un Rīgas apgabaltiesas tiesnešiem, kurus ministre vainoja korumpētībā, Saeimas Juridiskā komisija šodien rīkoja izbraukuma sēdi šajā apgabaltiesā.

Tiesas Krimināllietu tiesu kolēģijas priekšsēdētāja Ināra Ose, uzrunājot klātesošos, norādīja, ka viņas tieneši strādājot pašaizliedzīgi, spriežot taisnu tiesu. Vienlaikus Ose sacīja, ka «pie mūsu trīspakāpju tiesas sistēmas korupcijai ir jāiznīkst, pretējā gadījumā jārunā par organizētu grupu visā valstī, bet tā nav». Ar to tiesnese bija domājusi, ka pie iespējamās korupcijas kukuļdevējam sākotnēji jāmaksā vienam tiesnesim, pēc tam, lai iepriekšējais spriedums paliktu spēkā, jāmaksā jau trim, un vēl pēc tam vēlreiz trim tienešiem, kas, pēc viņas domām, esot nereāli.

Ose ieteica ministrei izlasīt politologa Valta Kalniņa grāmatu «Tiesu vara un korupcija», kurā par šķietamo korupciju tiesu sistēmā nav norādes tikai uz Rīgas apgabaltiesu, bet arī uz citām tiesām.

Apgabaltiesas Civillietu kolēģijas priekšsēdētājs Aivars Zāģeris uzsvēra, ka «neviens tiesā nestaigā ar piebāztām kabatām un brokastīs neēd kaviāru». Zāģeris daudz par ministres izteikumiem nerunāja, vien norādīja, ka «nekad neko nevar izslēgt», taču, ja kādam ir fakti, par to jārunā.

Zāģeris deputātiem stāstīja par nepietiekamo tienešu skaitu, par slikto telpu stāvokli, par zemajām algām tehniskajiem darbiniekiem, kādēļ liela daļa darbu pamet. Zāģeris atzina, ka spriedumos nereti var atrast nelielas nepilnības, taču tas izskaidrojams vien ar to, ka tienesim ir tik liela slodze, ka dažkārt kādi sīkumi paslīd garām, bet tās gan neesot būtiskas lietas. Runājot par lietu sadali tiesā, gan Zāģeris, gan citi tieneši norādīja, ka paši neizvēlas lietas un tas notiek pēc Tieslietu ministrijas izstrādātas koncepcijas.

Ar asarām acīs uzrunu deputātiem teica Rīgas apgabaltiesas tiesnese Anna Klimoviča. Viņa uzskata: «ja kāds ir korumpēts, tas jāsauc vārdā, bet pateikt, ka 100% visi tieneši ir korumpēti, nav vietā». Viņa vaicāja, kādēļ tiesājamajiem ir nevainības prezumpcija, bet tienešiem tās nav.

Uzklausot tienešu un tiesas darbinieku paustos viedokļus, Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Mareks Segliņš (TP) žurnālistiem atzina, ka viņu aizvainojums pret ministri ir patiess. Konflikts starp ministri un tienešiem paliek, tāpēc ministrijai jādomā par tālākiem soļiem. Segliņš uzskata, ka «nevar tukši pļāpāt, jārunā konkrēti, ar konkrētiem uzvārdiem».

Pēc Segliņa domām, ministrijai nekavējoties jādomā par Rīgas apgabaltiesas nodrošināšanu ar pienācīgām telpām, tiesnešu štata vietu un tehnisko darbinieku algu palielināšanu.

Jau ziņots, ka jautājums par situāciju Rīgas apgabaltiesā ir radījis saspīlējumu Tautas partijas (TP) un «Jaunā laika» (JL) attiecībās — TP pārmet Āboltiņai neargumentētu vēršanos pret tiesnešiem, savukārt JL aizstāv savu ministri.

Vakar Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP) Āboltiņai izteica aizrādījumu par neargumentētu pārmetumu izteikšanu par korupciju Rīgas apgabaltiesas tiesnešiem un pieļāvumus par iespējamu bērnu lietu ministra Ainara Baštika (LPP) ieinteresētību bērnu adopcijā uz ASV.

Savukārt JL uzskata, ka Kalvīša aizrādījums ir «absolūti nepamatots», aģentūrai LETA sacīja JL Saeimas frakcijas vadītājs Kārlis Šadurskis.