Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Situāciju jauno ciematu būvniecībā Rīgas apkārtnē vērtē kā kritisku

Situācija jauno ciematu būvniecībā Rīgas apkārtnē ir kritiska, šodien preses konferencē sacīja Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas (RAPLM), nekustamo īpašumu firmu un banku pārstāvji.

«Cilvēki pērk nākotnes sapņus,» uzskata «NORD/LB Latvija» viceprezidents Aivars Flemings. Viņš norādīja, ka agresīvās mārketinga kampaņas un nekustamo īpašumu cenu kāpums «piespiež» cilvēkus izvēlēties mājokļus jaunajos ciematos, kur nereti rezultāts nav tāds, kā iepriekš ticis solīts.

Jauno ciematu projektu attīstītāji ir pārliecināti, ka var darīt visu, tāpēc Flemings uzskata, ka būtu jāaptur šādu projektu realizācija, lai nākotnē cilvēkiem nebūtu jāviļas. «NORD/LB Latvija» esot zināms kāds populārs jauno ciematu attīstītājs, kura pašu kapitāls ir ar mīnusa zīmi, un tas liecina, ka iesāktais pabeigts netiks.

Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas prezidents Edgars Šīns informēja, ka Rīgas apkārtnē ir apmēram 6000 parcelētu zemesgabalu, no kuriem pārdoti ir apmēram 1500. Šī lielā starpība liecinot, ka tie nav īsti apbūvējamie zemesgabali, bet gan «burkānlaukā sasprausti mietiņi».

Šīns, kas vada nekustamo īpašumu firmu «Latio», atzina, ka uzņēmēju mērķis ir peļņas gūšana, tāpēc viņi nerūpējas par infrastruktūras attīstību jaunajos ciematos. Viņš uzskata, ka daļa atbildības jāuzņemas arī pašvaldībām, kas devušas atļauju šāda projekta realizācijai. Lai situāciju risinātu, Šīns iesaka mainīt likumus.

RAPLM valsts sekretāre Ilze Kukute atzina, ka problēmas rada pašvaldību teritoriālā plānojuma trūkums. Patlaban plānojumi tiek izstrādāti 340 pašvaldībās. Ministrija cer, ka līdz 2006. gada beigām plānošana būs noslēgusies visās pašvaldībās, turklāt būšot izstrādāts arī nacionālais plānojums.

RAPLM Telpiskās plānošanas departamenta direktore Ilze Kjahjare apliecināja, ka ministrija seko līdzi pašvaldību plānojumu izstrādei un esot gadījumi, kad mēģinājumi veidot kārtējo jauno ciematu ir apturēti. Kjahjare uzskata, ka plānojumi pašvaldībām būtu jāsasaista ar iecerēm tos izpildīt un budžeta iespējām.

Lai pievērstu pašvaldību un sabiedrības uzmanību pašreizējai situācijai, nākamnedēļ, 23. maijā, tiek rīkota konference «Teritorijas plānojums — priekšnoteikums ilgtspējīgai attīstībai».