Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Visvairāk priekšvēlēšanu laikā pārtērējušies LPP un «Latvijas Kalve»

Latvijas Pirmā partija (LPP) gandrīz trīs reizes pārkāpusi likumā noteiktos priekšvēlēšanu kampaņas izdevumu ierobežojumus, ievērojami līdzekļus pārtērējusi arī partija «Latvijas Kalve», liecina sabiedriskās politikas centra «Providus» veiktā politisko partiju izdevumu analīze pirms 2005. gada pašvaldību vēlēšanām.

LPP izdevumu ierobežojumus pārsniegusi par apmēram 272 000 latu, bet partija «Latvijas Kalve» — par aptuveni 40 000 latu, šodien, prezentējot pētījumu, stāstīja projekta «Atklāti par 2005. gada pašvaldību vēlēšanu finansēm» vadītāja Lolita Čigāne.

Vairāku partiju — Tautas partijas, apvienības «Tēvzemei un Brīvībai/LNNK» un ZZS/LZP/LZS pārtērētie līdzekļi varētu būt apmēram 20 000 latu. Nevar apgalvot, ka šīs partijas būtu pārkāpušas izmaksu ierobežojumus, jo projekta laikā aprēķinātās izmaksas var nesakrist ar reālajiem izdevumiem, ja partijas no medijiem saņēmušas dāsnākas atlaides, sacīja Čigāne.

Savukārt tādu partiju kā «Jaunais laiks» un LSDSP līdzekļu pārtēriņi varētu būt mazāki nekā 10 000 latu, un šo partiju pārkāpumi, visticamāk, nav radušies no partiju apzinātas vēlmes pārkāpt priekšvēlēšanu ierobežojumus.

«Providus» pētnieki kā negatīvu iezīmi vērtē, ka šajās vēlēšanās pieaudzis politisko partiju deklarācijās nenorādīto izdevumu īpatsvars. Salīdzinot partiju deklarācijās sniegto informāciju par priekšvēlēšanu tēriņiem un projekta autoru veiktos aprēķinus par partiju izdevumiem, pētījuma autori secina, ka vairāku partiju deklarētie reklāmas izdevumi ir mazāki, nekā pētījuma autoru uzskaitītie tēriņi reklāmas apmaksai.

LPP šī atšķirība ir vismaz 237 000 latu, partijai «Latvijas Kalve» — 41 000 latu, LSDSP — gandrīz 35 000 latu, Tautas partijai — 29 000 latu, ZZS/LZP/LZS — gandrīz 23 000 latu, partijai «Jaunais laiks» — 18 000 latu, apvienībai «Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" — 21 000 latu.

Kā norādīja Čigāne, LPP deklarējusi, ka par vides reklāmu tā maksājusi tikai 112 latus. Projekta autori aprēķinājuši, ka partija vides reklāmai iztērējusi vismaz 31 000 latu. Čigāne uzsvēra, ka LPP vides reklāma ar Rīgas mēra amata kandidāta Jura Lujāna portretu Rīgā bija redzama dažādās vietās un plakāti tika nomainīti vairākas reizes.

Pētījumā secināts, ka LPP komerciālajās televīzijās izvietojusi reklāmu sešu stundu apjomā. LPP deklarācijā norādīts, ka šim mērķim tērēti 57 214 lati. Projekta autori norāda, ja šie skaitļi atbilst patiesībai, tad LPP par reklāmas izvietošanu maksājusi vidēji četras reizes mazāk, nekā pārējās partijas.

Čigāne norādīja, ka šāda raidorganizācijas labvēlība būtu vērtējama kā ziedojums partijai, turklāt juridisku personu dāvinājumi ir aizliegti, tādējādi tas būtu uzskatāms par neatļautu ziedojumu.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieks Aleksejs Loskutovs žurnālistiem sacīja, ka pētījuma rezultāti «ir viela pārdomām», bet savus secinājumus KNAB darbinieki veidos paši.

Projekta autori norāda, ka salīdzinājumā ar 8. Saeimas vēlēšanām priekšvēlēšanu kampaņu izdevumi ir samazinājušies apmēram divas reizes, savukārt salīdzinājumā ar 2001. gadā notikušajām pašvaldību vēlēšanām kopējie kampaņas izdevumi ir saglabājušies līdzīgā līmenī.

Politisko partiju attieksmi pret priekšvēlēšanu kampaņas ierobežojumiem monitoringa autori dēvē par «medus mēnesi», jo lielākā daļa partiju likumā noteiktos ierobežojumus ievēroja vai tikai nedaudz pārkāpa, atsevišķos gadījumos šos pārkāpumus atzīstot.

Ja līdz nākamajām vēlēšanām priekšvēlēšanu izdevumu ierobežojumu pārkāpēji netiks adekvāti sodīti, politiskās partijas, tos [ierobežojumus], visticamāk, nerespektēs, sacīja Čigāne.

Projekta veicēji pētījuma laikā apkopoja informāciju par publiski pieejamo un redzamo aģitāciju, taču netika uzskaitīti tādi izdevumi kā maksa par priekšvēlēšanu reklāmu izveidi un sagatavošanu, aģitācijas materiālu drukāšana, kampaņā iesaistīto algas, transporta izdevumi, dāvinājumi vai līdzīgas aktivitātes.

Pašvaldību vēlēšanas martā bija pirmās, kurās partijām bija noteikti priekšvēlēšanu tēriņu griesti.