Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Islāma teologi pieprasa sodīt «Newsweek» galveno redaktoru

Grupa pazīstamu Pakistānas islāma teologu trešdien pieprasījuši valdībai nogādāt Pakistānā žurnāla «Newsweek» galveno redaktoru un korespondentus, kuri ir atbildīgi par skandalozā raksta publicēšanu par Korāna apgānīšanu Gvantanamo bāzē, lai viņus sodītu. Tā žurnālistiem pavēstīja viens no teologu sanāksmes pārstāvjiem mulla Salimulla.

«Pakistāna izdeva ASV cilvēkus, kurus viņi meklēja, tagad arī ASV jāizdod mums šie noziedznieki,» sacīja Salimulla. «Nāves sods ir vienīgais iespējamais sods par Korāna apgānīšanu.»

Teologi uzskata: ja informācija par Korāna apgānīšanu Gvantanamo bāzē bija patiesa, tad, atsaucot savu publikāciju, «Newsweek» pārstāvji slēpj vainīgos šajā noziegumā, tāpēc arī ir vainīgi. Ja informācija nav patiesa, tad «Newsweek» ir atļāvies «pajokot» par musulmaņu jūtām, kas noveda pie cilvēku bojāejas. Pēc teologu uzskatiem, «Newsweek» ir vainīgs jebkurā gadījumā.

Daži Pakistānas islāmistu partiju pārstāvji arī pieprasījuši nāves sodu ASV prezidentam Džordžam Bušam.

Žurnāls «Newsweek» atsauca kā nepatiesu 9. maija rakstu par Korāna apgānīšanu Gvantanamo un atvainojās raksta izraisīto musulmaņu protestu upuriem.

Rakstā bija teikts, ka amerikāņu tulkotājs ieslodzītā nopratināšanas laikā skalojis Korānu tualetes podā, lai piespiestu ieslodzītos runāt. Tomēr vēlāk šis informācijas avots žurnālam atzina, ka nav pārliecināts, vai par šādu incidentu rakstīts armijas izmeklēšanas ziņojumā par Gvantanamo apstākļiem vai arī citos izmeklēšanas dokumentos.

Žurnāla raksts izraisīja niknus un vardarbīgus protestus musulmaņu valstīs, sākot no Afganistānas, kur sadursmēs nogalināti vismaz 16 cilvēki un vēl vairāk nekā simt ievainoti, līdz Pakistānai, Indonēzijai un Gazas sektoram. Afganistānas islāma garīdznieki draudēja arī aicināt musulmaņus uz svēto karu pret ASV.

Kā vēsta avīze «Washington Post», jau vairāk nekā pirms diviem gadiem ASV militārā vadība izdevusi memorandu, kurā sīki aprakstīts, kā militārpersonām izturēties pret islāma Svētajiem rakstiem. Saskaņā ar šiem noteikumiem Korānam drīkst pieskarties vienīgi islāmticīgie kapelāni un tulki. ASV Bruņoto spēku musulmaņi drīkst ņemt Korānu tikai abās rokās, lai apliecinātu cieņu šai grāmatai. Saskaņā ar tradīciju pāršķirt Korānu drīkst tikai ar labo roku. Nekādā gadījumā nedrīkst pieļaut, ka Korāns tiek novietots «nepieņemamās vietās: uz grīdas, tualetē, pie izlietnes, pie kājām, mitrās vai netīrās vietās».

«Pret Korānu jāizturas kā pret trauslu mākslas darbu,» teikts memorandā.

Kā tagad paziņojis Pentagona pārstāvis Lerijs di Rita, ASV militārā vadība pārskatīs noteikumus par attieksmi pret Korānu, lai panāktu, ka amerikāņu apsargi un pārējais personāls Gvantanamo bāzē izturas pret musulmaņu vissvētāko grāmatu ar pienācīgu cieņu. Pēc viņa teiktā, «šāda prakse jau tiek ievērota, bet vienmēr var iemācīties vēl kaut ko».

ASV Aizsardzības ministrija norādījusi, ka tā arī agrāk saņēmusi vairākas ieslodzīto sūdzības par līdzīgu Korāna apgānīšanu, bet tobrīd nav tās izmeklējusi, neuzskatot par ticamām. Kā sacījis di Rita, lielākoties tās izteikuši ieslodzīto advokāti televīzijā.

Uz jautājumu, vai apsūdzētie varētu būt melojuši, di Rita atbildējis, ka uzskata to par iespējamu. Pēc viņa teiktā, Gvantanamo bāzē ieslodzītie «Al Qaeda» kaujinieki savās rokasgrāmatās paši iesakot tiesas priekšā safabricēt nepatiesas apsūdzības spīdzināšanā vai pazemošanā un minētā «Newsweek» publikācija droši vien sekmēšot šādu attieksmi. ASV varas iestādēm esot zināmi arī gadījumi, kad paši ieslodzītie saplēsuši Korānu, lai paustu protestu, bet neviens no šiem incidentiem nav pārbaudīts.

ASV amatpersonas atsākušas izmeklēšanu, kuras gaitā tām būs jāpārbauda vairāk nekā 30 000 dokumentu, bet vienlaikus Vašingtona apgalvo, ka Gvantanamo bāzes apsargi iejūtīgi izturas pret ieslodzīto reliģiskajiem uzskatiem un praksi.

Baltais nams otrdien ieteica žurnālam «Newsweek» pašam palīdzēt kliedēt negatīvo ASV tēlu, ko ārvalstīs, īpaši islāma pasaulē, radījusi šī publikācija. «Šim rakstam ir nopietnas sekas. Ir nogalināti cilvēki. Iedragāta ASV reputācija ārvalstīs. Tas arī noteikti ir kaitējis mediju uzticamībai un arī paša «Newsweek» [reputācijai],» sacīja Baltā nama pārstāvis Skots Maklelans. Viņš gan uzsvēra, ka nevēloties «mācīt cilvēkiem, kas viņiem jāraksta un kas — ne».