Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mēra padomnieki vadīs pilsētu

Rīgas domes priekšsēdētāja Aivara Aksenoka birojā strādā desmit cilvēku, bet ārštata padomnieku pulkā ir vēl septiņi. Skaitliski tas nav daudz, bet «Neatkarīgās» rīcībā esošā informācija liecina, ka viņiem ir lielas iespējas ietekmēt dažādus procesus domē.

Mēra biroja darbinieku skaits nav palielinājies, bet viņiem dotās pilnvaras teorētiski ir lielas. «Neatkarīgās» rīcībā esošie 11. maijā izdotie grozījumi sekretariātā reģistrējamo dokumentu sagatavošanas un saglabāšanas kārtībā paredz, ka domei adresētie dokumenti tiek nodoti izskatīšanai birojam, kas tos nodod izskatīšanai mēram un, «uzrakstot rezolūciju, Rīgas domes priekšsēdētāja vietniekiem atbilstoši pienākumu sadalei».

Ja mēra birojs saņēmis izpildei dokumentu ar Aksenoka rezolūciju vai uzdevumu, tad šā biroja vadītājs (tātad Baiba Pirktiņa) vai mēra palīgs juridiskajos jautājumos, «izpildot Rīgas domes priekšsēdētāja uzdevumu, ir tiesīgs dot uzdevumus Rīgas domes amatpersonām, Rīgas domes struktūrvienībām un iestādēm». Tātad vismaz teorētiski mēra palīgi — biroja darbinieki — var izdancināt jebkuru departamenta vadītāju.

Ārštata padomnieku pulkā ir septiņi cilvēki. No viņiem pazīstamākie ir Jūras un iekšējo ūdeņu pārvaldes direktors Guntis Drunka, Latvijas Žurnālistu savienības priekšsēdētāja Ligita Azovska, tieslietu ministres Solvitas Āboltiņas padomniece Ilona Kronberga, Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietnieks Andrejs Cinis, 1. slimnīcas centrālās laboratorijas vadītāja Ilva Pildava un Inčukalna pagasta padomes priekšsēdētājs Arvīds Blaus. Aizkulisēs tiek minēts, ka no ārštata padomniekiem tiek gatavota maiņa dažiem pašreizējiem struktūrvienību vadītājiem.

Pēdējā laika skaļākais skandāls ir mēģinājumi atbrīvoties no Pilsētas attīstības departamenta direktora Viļņa Štrama. Viņu nomainīt varētu Cinis. Diez cik stabila nav arī domes Labklājības departamenta direktora Valda Nagobada (maiņai varētu gatavot Pildavu) un Mežu aģentūras vadītāja Jāņa Vazdiķa (Blaus) krēsli.

No trim vicemēriem pie diviem ārštata padomniekiem ticis arī Juris Lujāns (LPP) — Eiropas Savienības fondu un investīciju jautājumos konsultēs Juris Kanels, ko savulaik toreizējais ekonomikas ministrs Lujāns iecēla par Latvijas Attīstības aģentūras valdes priekšsēdētāju, savukārt sadarbībā ar nevalsts organizācijām palīdzēs Lietišķo sieviešu apvienības prezidente Irina Pētersone.

Lujānam ir arī savs preses sekretārs — Edgars Vaikulis, kas nesen iecelts arī a/s «Rīgas starptautiskā autoosta» padomē. Jāpiebilst, ka tik augstā amatā vēl nav ticis neviens preses sekretārs nevienā domes valdīšanas laikā.

Abiem pārējiem vicemēriem Jānim Birkam un Andrim Ārgalim gan nav ne personīgi piestiprinātā preses sekretāra, ne padomnieku. Ārgalis pat ironizēja — «ja nebūs jāveic nekādi kosmiskie pētījumi vai kaut kas tāds», tad izlīdzēšoties ar pašvaldības struktūrvienību darbinieku pieredzi un par saviem padomniekiem nevienu neaicināšot.

Rīgas mēra Aivara Aksenoka birojs

Baiba Pirktiņa, biroja vadītāja
Laila Spaliņa, preses sekretāre
Andris Alksnis, palīgs juridiskajos jautājumos
Sanita Šķiltere, padomniece ekonomiskajos jautājumos
Zaiga Skrastiņa, palīdze
Biruta Antoneviča, Inga Daniševska, Janīna Doroško, Tatjana Gorbaņova, Indra Riņķe — sekretāres

ārštata padomnieki
Juris Ducens, informācijas tehnoloģiju jautājumos
Guntis Drunka, ostu jautājumos
Ligita Azovska, ārlietu jautājumos
Ilona Kronberga, drošības un kārtības jautājumos
Andrejs Cinis, pašvaldības uzņēmumu jautājumos
Ilva Pildava, sociālajos jautājumos
Arvīds Blaus, mežu jautājumos