Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Dvīņu mājas — vai tās tev der?

Pagaidām tā saukto dvīņu namu nav pārlieku daudz. Piedāvājumu klāstā tirgotāji tos pat neizceļ. Atšķirībā no tā sauktajiem rindu namiem, kuros mēdz būt četras līdz sešas celtnes vienā rindā, kas nereti atgādina lielas, garas daudzdzīvokļu barakas, «dvīņi» savrupnama veidolam līdzinās vairāk.

Tāpat kā rindu namus «dvīņus» visbiežāk var atrast galvaspilsētas pievārtes pagastos, kas strauji pārtop par rīdzinieku jaunajām «guļamistabām».

Agrāko laiku «dvīņiem» raksturīgā viena kopīgā siena, kurai abās pusēs uzbūvēti pilnīgi vienāda izskata nami, aiziet pagātnē. Jaunajos laikos dzimst jauni, modernāki «dvīņi».

Jauno ciematu projektu īstenotāji daudzina priekšrocības — zaļa, nepiesārņota vieta, svaigs gaiss, klusums un miers. Vienlaikus tuvu visi Rīgas labumi.

Daži jauno ciematu projektu īstenotāji, tostarp pazīstamais uzņēmējs Aivars Zvirbulis, tautā iesaukts par Čiri, apgalvo, ka pavisam drīz pat simts kilometri no galvaspilsētas vairs nebūšot nekāds lielais ceļa gabals, tāpēc jaunajiem ciematiem esot liela nākotne. Pēc darba galvaspilsētas kantorī visi laidīšot uz mājām dziļos laukos smiedamies.

Citi lietpratēji vērtē piesardzīgi. Jaunajos ciematos, kas kā sēnes pēc lietus izaug daudzu lauku pagastu pļavās vai mežu ielokā, nav veikalu, skolu, bērnudārzu, poliklīniku — daudz kā, ko pilsētnieki pieraduši izmantot ikdienā, īpaši ģimenes cilvēki, kuriem līdz pensijas gadu slieksnim vēl tālu.

«Cits Mežaparks» — citi «dvīņi»

Aptuveni 30 kilometrus no Rīgas Ādažu pagasta Kadagā priežu silā top jauns savrupnamu ciemats, kurā līdz 2007. gada beigām paredz uzcelt 46 namus, to skaitā 20 viena un divu stāvu «dvīņus».

Pirmo «dvīņu» celtniecību pabeigs jau jūnijā. Bet līdz šā gada rudenim plāno uzcelt vēl deviņus. Daļu ciemata ceļu nobruģēs līdz rudenim, bet pilnīgi bruģēšanu pabeigs 2006. gada pavasarī.

Namu sienas mūrē no keramzīta blokiem, pārsedzes no koka, keramzīta un betona. Katrā namā — atsevišķa gāzes apkure, centrālā ūdensapgāde un kanalizācija. Griestu augstums iekštelpās — 2,6 metri. Vienas «dvīņu» nama pusītes dzīvojamā platība — no 90 līdz 150 kvadrātmetriem. Pircējiem namus piedāvās ar «melno» apdari: grīdas sagatavotas grīdu segumu ieklāšanai; izbūvētas starpsienas līdz špaktelēšanai; ievilkta elektroinstalācija un uzstādīti apsildes radiatori, ir ūdens un kanalizācijas caurules.

Cenas vienstāva «dvīnim» — no 80 404 eirām kopā ar 1733 kvadrātmetriem zemes.

Cenas divstāvu «dvīnim» — no 99 832 eirām kopā ar 1733 kvadrātmetriem zemes.

Uzņēmuma «Ādažu nami» projekta vadītājs Jānis Jablovskis saka, ka par 10 namiem jau ir noslēgti rokasnaudas līgumi. Vai līdz gada beigām pārējām mājām būs citas cenas? Jānis Jablovskis spriež, ka īpašumu cenas varot celties galvenokārt uz būvmateriālu cenu rēķina. Bet uzņēmums ir ieinteresēts pārdot, nevis vilcināties. Tāpēc viņi vairāk gaidot uz izdevīgu tirgu tagad, nevis uz cenu celšanos nākotnē. Divdesmit hektāru ciematā uzņēmums «Ādažu nami» piedāvā arī neapbūvētus zemes gabalus, kuros pircējs var būvēties pēc individuālā projekta vai izvēlēties kādu uzņēmumā «Ādažu nami» piedāvāto.

No 3239 līdz 4606 kvadrātmetru gruntsgabali kopā ar komunikācijām maksā 19 eiras kvadrātmetrā. Bet ar noteikumu — jaunajam zemes īpašniekam nams jāuzbūvē triju gadu laikā.

Jaunas ainavas pie Mazās Juglas

[s:7463]
Foto: Latvijas Avīze
Pāris kilometru no Rīgas robežas, trīspadsmit no centra, Mazās Juglas un atjaunota dīķa krastos veidojas aptuveni 50 savrupnamu ciemats «Ainavas». Labiekārtotā, iežogotā teritorijā līdzās citiem ir četri divu līdz triju stāvu «dvīņi», kuri uzcelti šomēnes.

Pircējiem piedāvāja namus ar «balto» apdari iekštelpās un pilnīgi pabeigtu ārējo apdari. Namu platības — 180 līdz 220 kvadrātmetri. Namos izmantotie būvmateriāli: monolītais betons, šūnbetons, siltinātas sienas, dekoratīvais apmetums un krāsojums. Zeme katram «dvīņu» saimniekam — no 850 līdz 1570 kvadrātmetriem. Juridiski katram mājas īpašniekam pieder zemes domājamā daļa.

Nekustamo īpašumu projektu vadītājs Romants Smilga stāsta, ka ciemats vēl pletīsies. Līdz nākamā gada vasarai līdzās dīķim uzbūvēs vēl 22 «dvīņu» namus.

No 2005. rudens namos būs gāzes apkure, pašlaik apsildē izmanto sašķidrināto gāzi. «Dvīņu» cenas pārdošanas brīdī — no 105 000 līdz 130 000 latu ar zemi. Zemes cenas pašlaik — 21 lats par kvadrātmetru. Bet šobrīd cenas jau ir cēlušās tāpēc, ka būvmateriāli un pakalpojumi kļuvuši dārgāki. Un celsies vēl tāpēc, ka arī zeme kļūs dārgāka.

Romants Smilga stāsta, ka pašlaik top jauni «dvīņu» namu ciematu projekti starp Upesciemu un Langstiņiem.

Tur būvēs namus, kuriem nebūs «dvīņiem» raksturīgās vienas kopīgās sienas kā ciematā pie Mazās Juglas. Upesciemā un Langstiņos cels atsevišķas mājas, kuras citu ar citu savienos vien autogarāžas. Šis «dvīņu» projekts esot ļoti izplatīts ārzemēs.

Romants Smilga domā, ka nākotnē tirgū biežāk piedāvās «dvīņu» namus ar nelieliem zemes gabaliem tāpēc, ka lielāki zemesgabali (2000 līdz 3000 kvadrātmetru) sadārdzina nekustamu īpašumu cenas. Rīgas pievārtē starpība varot sasniegt aptuveni pat 20 000 latu. Tāpēc, viņaprāt, galvenais — laba vieta un interesants projekts. Ja «dvīņus» pērk jau celtniecības gaitā, tad acīmredzot tās cilvēkiem patīk.

«Dvīņi» dzims arī Mārupē

«Sēļu» ciematā, kas pavisam aizņem apmēram 11 hektārus, 2006. gada rudenī uzcels 21 namu, tostarp 10 «dvīņus». Iežogotā, apsargātā un labiekārtotā ciematā nami pacelsies ap trīs hektāru liela mākslīgā ezera krastā.

Namu sienas būvēs no keramzīta blokiem ar koka apdari, pārsedzes — no vienlaidu dzelzsbetona. Atsevišķa gāzes apkure, galvaspilsētas ūdens, vietējā kanalizācija. Katrā namā — viena autogarāža.

«Dvīņu» vienas dzīvojamās daļas platība — 216 kvadrātmetri. Zemes gabalu platības — no 847 līdz 2300 kvadrātmetriem. Telpu griestu augstums 1. stāvā 3,10 m, 2. stāvā — 2,90 m.

Cenas — no 175 000 līdz 210 000 latu. Cenās ietilpst nams ar pilnīgi pabeigtu iekšējo apdari (krāsojums, dabīgā koka grīdas, santehnika virs vidējā līmeņa) un zeme.