Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Prezidente aicina deklarāciju par robežlīgumu izvērtēt Satversmes tiesā

Pēc tikšanās ar Krievijas ārlietu ministru Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga aicinājusi valdības pieņemto deklarāciju par robežlīgumu izvērtēt Satversmes tiesā. Tā ceturtdien ziņo «Latvijas Avīze» (LA).

«Ja mūsu izpildvarai ir šaubas par Krievijas robežlīguma konstitucionalitāti, tad mums varbūt būtu jāmeklē Satversmes tiesas iespējas izvērtēt situāciju,» Latvijas valdībai iesaka Valsts prezidente. «Ja mūsu likumdošanā šāda iespēja nav paredzēta, viens no soļiem būtu — Saeimas pieņemtas izmaiņas likumā, kas atļautu Satversmes tiesai sniegt izvērtējumu pirms kāda līguma parakstīšanas, nevis pēc tam, kad tas ir jau ir izdarīts,» prezidentes viedokli atreferē LA, norādot, ka šādu viedokli Vīķe-Freiberga izteikusi tūlīt pēc neformālām sarunām pie vakariņu galda ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu Varšavas galotņu sanāksmē.

Kā raksta LA, Lavrovs prezidentei esot vēlreiz sacījis: «Kamēr spēkā ir Latvijas vienpusējā deklarācija, Krievija neredz iespējas robežlīgumus parakstīt.» «Mūsu advokāti šo tekstu pretēji Latvijas valdības skaidrojumam tomēr uztver kā teritoriālas pretenzijas tālā nākotnē,» prezidentei teicis Krievijas ārlietu ministrs. Pēc šīs tikšanās prezidente atzinusi, ka «Latvijas pusei ir kaut kas jādara, lai šīs deklarācijas divnozīmīgumu novērstu».

«Atcerēsimies, ka Krievija bija no savas deklarācijas atteikusies un pastāvēja noruna starp abām valstīm, ka nekādas deklarācijas ne no vienas puses netiks pievienotas,» savu aicinājumu «spert soli pretī Krievijai» pamatoja Latvijas prezidente.

Kā LA skaidrojis kāds diplomāts, Latvijas Satversmes tiesas skaidrojums gan nevarot tieši mainīt Krievijas noraidošo attieksmi, bet kļūtu vismaz par «pirmo diplomātisko miera balodi sasalumā starp abām valstīm».

Šo ideju prezidentei ieteicis Latvijas tiesnesis Eiropas Kopienas tiesā Egils Levits. Līdzīgu juridisku atzinumu no Igaunijas Satversmes kanclera nule esot saņēmis arī Igaunijas–Krievijas robežlīgums. «Kaut gan Igaunija pazaudēja pat 5% teritorijas, nevis 4% kā Latvija, Igaunijas Satversmes kanclers ir sniedzis pozitīvu izvērtējumu līgumam,» teica Vaira Vīķe-Freiberga.