Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijas karavīri paliks Irākā līdz 31. decembrim

Saeima ceturtdien pagarināja Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) karavīru misiju Irākā līdz šā gada 31. decembrim. Lēmumu parlaments pieņēma ar 67 balsīm «par», 21 «pret» un trim deputātiem atturoties.

Runājot debatēs, Saeimas deputāte Linda Mūrniece (JL) uzsvēra, ka šis gads būs ļoti nozīmīgs Irākas kā demokrātiskās valsts izveidošanā, bet Atis Slakteris (TP) apgalvoja, ka lēmums par Latvijas karavīru izvešanu no Irākas patlaban būtu «nodevība pret sabiedrotajiem un Irākas cilvēkiem».

Pretēju viedokli pauda «kreiso» partiju deputāti. Nikolajs Kabanovs (PCTVL) atgādināja, ka 2003. gadā, kad Saeima lēma par Latvijas karavīru sūtīšanu uz Irāku, premjers Einars Repše (JL) deputātiem apgalvoja, ka tas nepieciešams tāpēc, ka Irākā ir masu iznīcināšanas līdzekļi. Pēc diviem gadiem ASV un Lielbritānija atzina, ka ir kļūdījušās. Kabanovs pauda viedokli, ka Latvijas karaspēka atrašanās Irākā ir vajadzīga tikai ASV, bet ne Irākas tautai.

Aizsardzības ministrija (AM) norāda, ka Saeima jau 2003. gada 20. martā pieņēma lēmumu atļaut NBS vienībām piedalīties starptautiskajās miera nodrošināšanas operācijās un starptautiskajās humānajās operācijās Irākā līdz 2003. gada beigām. Saeimai pieņemot šādu lēmumu, Latvija oficiāli pauda atbalstu cīņai pret terorismu un savu vēlmi veicināt vispārējo drošību, uzskata AM.

2003. gada 16. oktobrī ANO, izvērtējot situāciju Irākā, pieņēma lēmumu, ka drošības un stabilizācijas nodrošināšanai Irākā ir nepieciešams ANO daudznacionālo spēku atbalsts. Pamatojoties uz šo rezolūciju, Saeima 2003. gada 11. decembrī līdz 2004. gada oktobrim pagarināja Latvijas vienību dalību miera nodrošināšanas operācijās Irākā ANO daudznacionālo spēku sastāvā.

ANO Drošības padome, veicot sociālpolitisko apstākļu un drošības situācijas analīzi, 2004. gada 8. jūnijā pieņēma jaunu rezolūciju, kurā pauda viedokli, ka daudznacionālo spēku klātbūtne Irākā vajadzīga vēl gadu. Kā norāda AM, rezolūcija nosakot, ka ANO daudznacionālo spēku uzturēšanās pilnvaras beidzas tad, kad ir konstitucionāli ievēlēta valdība. Tam pēc plānotā jānotiek līdz 2005. gada beigām.

Šādos apstākļos, lai konkretizētu Latvijas NBS vienību uzturēšanās laiku Irākā, bija vajadzīgs precizēt lēmuma projektu un pagarināt karavīru uzturēšanās termiņu.

NBS vienības uzturēšanās Irākā tiks nodrošināta no Aizsardzības ministrijai atvēlētā budžeta, līdz ar to papildu finansējums nav vajadzīgs.