Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Astotās dienas meditācijas

Neatkarīgajā teātrī Skatuve pagājušo svētdien pirmizrādi piedzīvoja Anša Rūtentāla kustību teātra (ARKT) iestudējums 8 nedēļas dienas jeb Atklāsmes kustībā.

No kādreiz slavenās Rīgas pantomīmas savulaik atzarojās Ansis Rūtentāls, izveidojot savu teātri, un šo nišu joprojām uzticīgi kopj viņa sekotāji arī pēc sava skolotāja aiziešanas mūžībā, Latvijas kustīgo kultūras telpu darot krāsaināku un daudzveidīgāku.

Jaunākais ARKT iestudējums ir gandrīz meditatīvs ceļojums telpā, kurā trīs meiteņu un viena puiša augumi spēlējas ar gofrēta kartona širmjiem, video projekcijām, ēnu un gaismu variācijām (Dzintara Krūmiņa scenogrāfija un video montāžas).

Dejotāju jeb aktieru — Lienes Buņķes, Daigas Krieviņas, Ineses Polukejevas un Daiļa Cīruļa — kustību raksturu stimulējusi ieklausīšanās izvēlētajā mūzikā — Raja Kūdera, Asa Chang & Junray, Deivida Silviana, Jokota Susumu, Meriditas Monkas izpildījumā.

Tā veido noteiktu fonu, uz kura izcelties dejotāju kustību partitūrai, gaismas saspēlēm un kartona plakņu metamorfozēm.

Jau pirms izrādes sākuma izgaismotajā skatuvītē redzamas četras apmēram trīs metrus augstas kolonnas, kuras izrādes gaitā nemitīgi transformējas, līdz finālā pazūd. Atrullējoties tās pārvēršas par milzīgiem kantainiem spārniem vai stilizētām virpuļdurvīm, pēc tam atkal saritinās par milzīgu binokli, bet apgāztas tās atgādina pazemes kanalizācijas caurules.

Dejotāju augumi, slēpjoties šajos veidojumos, liek domāt, kā cilvēks darba nedēļas dienās pieņem noteiktu lomu, stāju, masku, jo tā nenoliedzami ir vieglāk ierakstīties obligāto uzdevumu veikšanas shēmās. Vairākas dienas cilvēks dzīvo aiz t.s. širmja, bet piektdienas vakarā, piemēram, krogā mēģina atbrīvoties no tā.

Pēc tam var sekot atpūtas dienas, taču atkal aiz kāda širmja. Un, runājot izrādes režisores un horeogrāfes Santas Grīnfeldes vārdiem, tad sāc ilgoties pēc astotās dienas «cerībā, ka tā palīdzēs piedzīvot, izbaudīt, izsapņot un sasniegt to noslēpumaino dzīves pilnības izjūtu, kura ikdienā šķiet nesasniedzama».Izrādes pamatos liktā nosacītība katram skatītājam ļauj pašam uzrakstīt savu astotās dienas stāstu.