Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vīķe-Freiberga: Taisnīga tiesa ir valsts iekšējās drošības garants

Demokrātiskā valstī taisnīga tiesa, kas ir profesionāla, brīva no politiskā spiediena un korumpētības, ir valsts iekšējās drošības balsts. Tā ceturtdien, uzklausot tiesnešu zvērestu, svinīgajā ceremonijā Rīgas pilī sacīja Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Prezidente norādīja uz tiesu atbildību valsts, likuma un sabiedrības priekšā. Viņa uzsvēra tiesu varas neatkarību, sakot, ka «tiesas spriedums nedrīkst būt pakļauts politiskai piederībai un lojalitātei», pretējā gadījumā tam būtu katastrofālas sekas, un tas nekādi nav vēlams demokrātiskā valstī.

Latvijas tiesu sistēmai ir arī profesionālās pieredzes jautājums. Neatkarības atjaunošanas sākumposmā valstij bija vajadzīgs liels tiesnešu skaits, lai apgūtu jaunu juridisko praksi. Līdzās politiskā spiediena un profesionālās pieredzes faktoram tiesu sistēmā pastāv arī «brutālas korumpētības iespējas».

Viņa atzina, ka tas ir «cilvēcisks kārdinājums, kas pastāv jebkurā profesijā un jebkurā valstī».

«Ja nauda ir noteicējs pār tiesu varu, tad ir iespēja, ka tiesu vara nonāk kriminālās pasaules rokās, kurā mēdz būt vairāk naudas,» sacīja prezidente, uzsverot, ka tiesnešiem jārūpējas ne vien par savu profesionālo slavu, bet arī par valsts tēlu.