Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Aicina nepieciešamības gadījumā nebaidīties saukt «ātros»

Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūra (VOAVA) aicina pacientus nepieciešamības gadījumā nebaidīties izsaukt neatliekamo palīdzību.

Maksa par nepamatotu izsaukumu ieviesta, lai novērstu situācijas, kad pacienti neatliekamās palīdzības brigādi regulāri izmanto kā kvalificētu speciālistu mājas vizīti, tādējādi radot neatliekamās palīdzības dienestu pārslodzi, skaidro VOAVA.

Taču dzīvībai bīstamas situācijas gadījumā nevajag vilcināties saukt neatliekamo palīdzību. Ja izsaukums bijis nepamatots un pacientam nav līdzekļu, lai par to samaksātu, maksājumu var veikt vēlāk.

VOAVA norāda, ka, saņemot zvanu ar neatliekamās palīdzības pieteikumu, neatliekamās medicīniskās palīdzības iestādes dežurējošā ārstniecības persona izvērtē saņemto informāciju, nosaka steidzamību, kādā tā sniedzama, vai arī atsaka nepamatotus izsaukumus. Šādā gadījumā cilvēkam tiek sniegta informācija par citām veselības aprūpes saņemšanas iespējām.

Ja pacientam ir slikta pašsajūta vairākas dienas, vispareizāk būtu meklēt sava ģimenes ārsta palīdzību vai konsultēties ar ārstu telefoniski, lai ārsts izvērtē, vai vajadzīga mājas vizīte vai arī jāvēršas pēc palīdzības ārstniecības iestādē, norāda VOAVA.

Neatliekamā medicīniskā palīdzība bez maksas tiek sniegta, ja ir apdraudēta cietušā dzīvība, piemēram, pēkšņas saslimšanas, hroniskas slimības paasināšanās, nelaimes gadījuma, avārijas, katastrofas, smagas mehāniskās, termiskās, ķīmiskās un kombinētās traumas, kā arī elektrotraumas gadījumā. Tāpat neatliekamā palīdzība bez maksas tiks sniegta, ja elpceļos nokļuvis svešķermenis, slīkšanas, smakšanas un saindēšanās gadījumā.

Bezmaksas neatliekamā palīdzība ir arī, ja sabiedriskajā vietā pēkšņi saslimis vai traumu gūst bērns. Tāpat par neatliekamo palīdzību nav jāmaksā, ja smagas diagnozes vai saslimšanas dēļ vajadzīga pacienta neatliekama pārvešana. Nebūs jāmaksā arī par dzemdētājas nogādāšanu slimnīcā.

Neatliekamā palīdzība bez maksas tiek sniegta arī ārpus ambulatoro ārstniecības iestāžu darba laika, ja gaidīšana līdz ambulatoro ārstniecības iestāžu darba laikam var apdraudēt pacienta dzīvību.

VOAVA informē, ka patlaban tiek izstrādāti Ministru kabineta noteikumu grozījumi, kuros ierosināts precizēt neatliekamās palīdzības situācijas un sīkāk noteikt hroniskas slimības saasināšanās situācijas.

VOAVA uzsver, ka saslimšanas gadījumā jāmeklē mediķu palīdzība un vispirms jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.