Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Deklarācija kā mudinājums «apzināt okupācijas bilanci»

Saeimas pieņemtā PSRS totalitārā komunisma noziegumu nosodījuma deklarācija nav tieša prasība pēc kompensācijām no Krievijas, bet tā ir mudinājums «apzināt okupācijas bilanci». Tā ceturtdien žurnālistiem sacīja partijas «Jaunais laiks» Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Kārlis Šadurskis.

Pēc viņa domām, deklarācijai ir divi uzdevumi. «Viens ir apzināt upurus — tā ir bilance par dzīvībām. Otrs uzdevums ir apzināt zaudējumus — tā ir bilance par zaudējumiem,» sacīja Šadurskis, uzsverot, ka «šī prasība pašreiz nozīmē tikai un vienīgi okupācijas bilances apzināšanu».

Parlamentārieši aicina valdības darba grupu izrēķināt šo bilanci, kā arī aicina Krieviju pašu atzīt, ka tā ir morāli, tiesiski un finansiāli atbildīga par okupācijas laika zaudējumiem.

Saeima deklarāciju pieņēma maija vidū. Ar šo deklarāciju Krievija tiek aicināta atzīt, ka ir morāli, tiesiski un finansiāli atbildīga par Latvijā izdarītajiem noziegumiem pret cilvēci un zaudējumiem, kas Latvijas iedzīvotājiem nodarīti okupācijas laikā.

Par deklarāciju nobalsoja 70, pret bija 23, atturējās viens deputāts.

Deklarācijā ir atsauce uz 1920. gadā noslēgto Latvijas un Krievijas miera līgumu un 1932. gadā parakstīto līgumu, kas paredz atturēšanos no savstarpējas uzbrukšanas.

Pēc deklarācijas autoru domām, patiess un noturīgs izlīgums starp Latviju un Krieviju ir iespējams tikai tad, ja pagātnē izdarītie noziegumi tiek atzīti, izvērtēti un nosodīti.

Dokumentā Saeima aicina Krieviju atzīt Latvijas okupāciju un ievērot no šā fakta izrietošās tiesiskās un politiskās sekas. Saeima vēlas, lai Krievija atzīst, ka ir morāli, tiesiski un finansiāli atbildīga par Latvijā izdarītajiem noziegumiem pret cilvēci un zaudējumiem, kas mūsu valsts iedzīvotājiem nodarīti okupācijas laikā. Parlaments aicina tos atlīdzināt saskaņā ar starptautisko tiesību pamatprincipiem.

Saeima arī aicina Eiropas Parlamentu izveidot starptautisku komisiju PSRS totalitārā režīma noziegumu izvērtēšanai, kā arī atbalstīt zinātniska institūta izveidi, kas nodarbotos ar PSRS režīma vēsturisko un juridisko aspektu izpēti un starptautiskās sabiedrības informēšanu.

Ar deklarācija pieņemšanu Saeima apņemas atcelt pieejamības ierobežojumus dokumentiem, kuri varētu apstiprināt PSRS režīma un tā represīvo iestāžu noziegumus.

Parlaments uzdeva Ministru kabinetam trīs mēnešu laikā izveidot speciālistu komisiju, kas noteiktu PSRS okupācijas režīma upuru skaitu, to masu kapu vietas, apkopotu visu informāciju par represijām, masu deportācijām un aprēķinātu režīma nodarītos zaudējumus Latvijas valstij un iedzīvotājiem.