Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Puskaila Huseina foto publicēšana rada jaunas problēmas ASV

Piektdien britu tabloīdā «The Sun» publicētais fotoattēls, kurā gāztais Irākas diktators Sadāms Huseins redzams apakšveļā, vēl vairāk saasinājis problēmas, kuras radījusi amerikāņu karavīru izturēšanās pret ieslodzītajiem, kas sagūstīti karā pret terorismu.

Kaut arī ASV militārās varas iestādes Bagdādē nekavējoties paziņoja, ka tām nav nekāda sakara ar laikrakstā publicētajiem fotoattēliem, to parādīšanās nemazinās plašsaziņas līdzekļos sacelto ažiotāžu ap ieslodzītajiem Irākā un īpaši cietumu terorismā aizdomās turētajiem ASV karabāzē Gvantanamo līcī.

Laikraksta «The Sun» pirmajā lappusē piektdien publicēts bijušā diktatora fotoattēls ar parakstu «Tirāns apakšbiksēs», bet iekšējās lappusēs viņš redzams guļam un mazgājam zeķes.

ASV militārie pārstāvji uzskata, ka šie attēli acīmredzot uzņemti vairāk nekā pirms gada, taču vēl nav zināms, kas tos uzņēmis un kā fotogrāfijas ieguvis laikraksts.

«Daudznacionālie spēki Irākā ir sašutuši, jo kāds, kurš bija atbildīgs par ieslodzītā Sadāma drošību un labklājību, varētu būt izgatavojis šos attēlus un nodevis tos publicēšanai,» teikts paziņojumā.

Publikācija žurnālā «Newsweek» par Gvantanamo bāzes darbiniekiem, kas iemetuši tualetē Korāna eksemplāru, lai iebiedētu ieslodzītos, izraisīja protestus Afganistānā un citviet musulmaņu pasaulē. Kaut arī amerikāņu žurnāls pirmdien atvainojās par šo publikāciju, sašutums nerimst.

Starptautiskā Sarkanā Krusta komitejas (ICRC) pārstāvis piektdien kādai Šveices radiostacijai pavēstīja, ka komiteja saņēmusi sūdzības no Gvantanamo bāzē ieslodzītajiem par amerikāņu personāla ņirgāšanos par Korānu.

Šie «incidenti» notikuši 2002. un 2003. gadā un ICRC tos apspriedusi ar ASV varas iestādēm, kuras esot veikušas «koriģējošus pasākumus», teica komitejas pārstāvis.

Saskaņā ar starptautiskajiem likumiem ICRC pārstāvjiem atļauts regulāri apmeklēt ieslodzījuma vietas jebkur pasaulē. Taču par šajās vizītēs redzēto šī organizācija parasti neinformē sabiedrību, bet tikai valsti, kuras jurisdikcijā atrodas konkrētā ieslodzījuma vieta.