Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

LAKA neapmierināta ar projektu «Ar datoru uz zināšanām»

Lielbritānijas skolu IT aģentūra BECTA pabeigusi pētījumu par atvērtā koda programmatūras izmantošanu skolās. BECTA ir valsts aģentūra, kas veido Lielbritānijas skolu datoru tehnikas iepirkumu, raksta datorapmācības grāmatas skolām un nosaka kopējo skolu IT politiku visā Lielbritānijā, līdzīgi LIIS( Latvijas Izglītības un informatizācijas sistēmas) projektam Latvijā, portālam «Apollo» atgādināja Aigars Mahinovs, Latvijas Atvērtā koda asociācijas vadītājs.

Pēc 3 gadus ilguša BECTA pētījuma, kurā bija iesaistītas ap pussimts skolu, tika secināts, ka skolas izmantojot atvērtā koda programmatūru ietaupa vidēji 40 procentus no sava IT budžeta. Pētījuma rezultāti apliecināja, ka atvērtā koda programmatūra pilnībā apmierina visas skolu vajadzības. BECTA prognozē, ka plašāk ieviešot atvērtā koda programmatūru Liebritānijai būtu iespējams ietaupīt aptuveni 300-400 miljonus mārciņu no 1 miljardu lielā skolu IT budžeta.

Latvijas Īpašu uzdevumu ministra elektroniskās pārvaldes lietās sekretariāts (ĪUMEPLS) rīkojas pretēji. ĪUMEPLS piektdien paziņoja par projektu «Ar datoru uz zināšanām». Šī projekta gaitā ir paredzēts ņemt valsts iestāžu datorus, instalēt tajos «Microsoft» programmatūru un tālāk nodot tos lauku skolām. Datori pieder valstij, to uzlabošanu un pārinstalāciju finansē «Komerccentrs Dati Grupa», pa Latviju tos izvadās «Latvijas Pasts» (par valsts naudu). «Microsoft» savas programmas «Dāvana nākotnei» ietvaros tikai ļauj turpināt lietot uz šiem datoriem savu programmatūru, tādējādi neieguldot šajā projektā neko reālu. Tik pat labi šo projektu varētu realizēt arī bez «Microsoft» atbalsta: instalējot uz šiem datoriem bezmaksas atvērtā koda programmatūru. Šāda nomaiņa nekādā veidā neietekmētu projekta izmaksas vai norises gaitu. Turklāt, kā parāda iepriekšminētais BECTA pētījums, strādājot ar atvērtā koda programmatūru, skolas nebūs spiestas ieguldīt tik lielus resursus datoru tālākajā uzturēšanā un administrēšanā un varēs cerēt uz ilgāku aparatūras kalpošanas laiku. Tādā veidā, atsakoties no «Microsoft» atbalsta, šis projekts valstij kopumā kļūtu tikai lētāks. Skolas iegūtu ne tikai pāris ofisa programmu, bet arī papildus lielu daudzumu atvērtā koda programmatūras, ieskaitot pilnu grafikas apstrādes, animācijas, matemātikas un pat programmēšanas programmu klāstu, bez papildus izdevumiem.

Latvijas atvērtā koda asociācijas(LAKA) eksperti labprāt izveidotu nepieciešamo programmatūras komplektu šī projekta (un citu līdzīgu projektu) vajadzībām, kā arī apmācītu personālu veikt šīs programmatūras instalāciju plašos mērogos.

Kā zināms, šogad noslēgtajā Latvijas Valsts un «Microsoft» līgumā atklāti netika dota priekšroka «Microsoft» programmatūrai, taču šī iniciatīva skaidri liecina par absurdas un pilnīgi nepamatotas priekšrocības izrādīšanu «Microsoft». Valsts līdzekļi un valsts resursi tiek tērēti, nevis lai dotu skolēniem datorzināšanas un atbalstītu Latvijas lauku skolu konkurentspēju, bet gan, lai arī nodrošinātu to, ka valsts nauda tiek tērēta «Microsoft» lietotāju apmācībai, tādējādi apslāpējot jebkādu iespējamo konkurenci, ko «Microsoft» nākotnē varētu radīt citādāk izglītoti jaunieši.

Šis projekts patiesi ir dāvana kompānijas «Microsoft» pārdotās produkcijas noieta attīstībai nākotnē, kas tiek pirkta par Latvijas nodokļu maksātāju naudu. LAKA cer, ka gan šajā, gan arī turpmākajos līdzīga rakstura projektos valsts būs tālredzīgāka un padomās par iespēju piedāvāt brīvāku programmatūras izvēli.