Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Somijas iedzīvotāji pastiprināti iepērk tualetes papīru

Prognozes par konflikta ieilgšanu Somijas papīrražošanas uzņēmumos ir likušas atsevišķiem pircējiem sākt veidot tualetes papīra un citu produktu uzkrājumus, baidoties, ka nākamajās nedēļās varētu izveidoties to deficīts, piektdien raksta «Helsingin Sanomat».

«Es dzirdēju, ka papīra krājumi pēc mēneša varētu izbeigties,» paskaidroja Lēna Karina Kaunonena, piepildot iepirkumu ratiņus ar tualetes papīru un papīra dvieļiem «Prisma» lielveikalā Helsinkos.

Kaunonena un Edvards Brauns savai četru cilvēku ģimenei ar dažādiem papīra izstrādājumiem bija piekrāvuši divus pilnus ratiņus. «Tas ir streika dēļ, mēs nopirkām pilnus ratiņus,» sacīja Kaunonena.

«Šī ir visai neierasta situācija,» smejas Brauns. Viņš arī apsver, kā ar iespējamo papīra trūkumu tiks galā slimnīcas.

Arī daudzi citi pircēji pastiprināti pērk papīra produktus. «Es dzirdēju, ka papīrs var izbeigties, tāpēc labāk izveidot kādus krājumus,» saka Ēro Vesanens.

Salvešu papīra ražotāja «Metsa Tissue» sabiedrisko attiecību vadītāja Johanna Kankunena norāda, ka papīra deficītam tuvākajā laikā nevajadzētu izveidoties, jo mājsaimniecībām parasti ir krājumi divām trim nedēļām. Tomēr, ja darba pārtraukšana turpināsies ilgāk, deficīts būs izjūtams.

Kompānijas «Inex Partners», kura apgādā vairākus Somijas mazumtirdzniecības tīklus, vadītājs Risto Pikenens stāsta, ka atsevišķu marku produkti veikalos jau ir beigušies. Taču viņš uzsver, ka krājumu veidošana nav nepieciešama, jo gadījumā, ja Somijā ražotais papīrs izbeigsies, to aizstās importa produkcija.

Jau ziņots, ka Somijas papīra ražošanas uzņēmumi, reaģējot uz darbinieku sarīkoto divu dienu streiku, trešdien izsludināja lokautu jeb nepielaišanu pie darba, kas var ilgt vairākas nedēļas, kamēr netiks panākta darba devēju un darba ņēmēju vienošanās.

Somijas papīra industrijas uzņēmumu un darbinieku konflikta pamatā ir vadības plāni neapturēt ražotņu darbību Ziemassvētku un Vasaras saulgriežu brīvdienās, atsakoties no agrākās prakses, kā arī panākt, lai arodbiedrības akceptē papildu darbaspēka izmantošanu no ārienes.

Arodbiedrības būtu gatavas atteikties no ražotņu slēgšanas brīvdienās, taču vēlas par to saņemt lielāku kompensāciju, nekā vadība ir gatava piedāvāt.

Darba pārtraukšana ir skārusi 40 Somijas papīra ražotnes un 14 kartona ražotnes. Analītiķi iepriekš izteicās, ka darba apturēšana atbilst abu vadošo Somijas papīra ražotāju UPM un «Stora Enso» interesēm, jo tās rezultātā var pieaugt papīra cenas.