Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Gvantanamo tomēr bijuši «nepatīkami gadījumi ar Korānu»

Starptautiskā Sarkanā Krusta komiteja (ICRC) piektdien apstiprināja, ka ASV izveidotajā ieslodzījuma vietā Gvantanamo bāzē Kubā notikuši «negatīvi incidenti» ar Korānu.

«Kā mums pastāstījuši ieslodzītie, bijuši gadījumi, kad pret Korānu izrādīta necieņa,» Sarkanā Krusta pārstāvis sacījis Šveices raidsabiedrības DRS pārraidē, sīkāk nepaskaidrojot, kā šī necieņa izpaudusies. Līdzīgu informāciju agrāk sniedza arī Šveices ziņu aģentūra SDA.

Šādi gadījumi bijuši 2002. un 2003. gadā, un ICRC apspriedis notikušo ar ASV varas iestādēm, kuras pēc tam «veikušas korektīvas».

Starptautiskā likumdošana atļauj Sarkanā Krusta amatpersonām regulāri apmeklēt ieslodzījuma nometnes jebkurā pasaules vietā. Tomēr par ieslodzījuma vietās atklāto organizācija lielākoties neinformē plašāku sabiedrību, bet vienīgi to valsti, kuras jurisdikcijā konkrētā nometne atrodas.

Šīs nedēļas sākumā žurnāls «Newsweek» atsauca kā nepatiesu skandalozo 9. maija publikāciju par islama Svēto Rakstu apgānīšanu Gvantanamo bāzē, kas musulmaņu zemēs izraisīja vardarbīgus protestus ar cilvēku upuriem.

Rakstā bija teikts, ka amerikāņu tulkotājs ieslodzītā nopratināšanas laikā skalojis Korānu tualetes podā, lai piespriestu ieslodzītos runāt. Tomēr vēlāk šis informācijas avots žurnālam atzina, ka nav pārliecināts, vai par šādu incidentu rakstīts armijas izmeklēšanas ziņojumā par Gvantanamo apstākļiem vai arī citos izmeklēšanas dokumentos.

Žurnāla raksts izraisīja niknus un vardarbīgus protestus musulmaņu valstīs, sākot no Afganistānas, kur sadursmēs nogalināti vismaz 16 cilvēki un vēl vairāk nekā simts ievainoti, līdz Pakistānai, Indonēzijai un Gazas sektoram. Afganistānas islama garīdznieki draudēja arī aicināt musulmaņus uz svēto karu pret ASV.

ASV amatpersonas atsākušas izmeklēšanu, kuras gaitā tām būs jāpārbauda vairāk nekā 30 000 dokumentu, bet vienlaikus Vašingtona apgalvo, ka Gvantanamo bāzes apsargi iejūtīgi izturas pret ieslodzīto reliģiskajiem uzskatiem un praksi.

Gvantanamo bāzē joprojām bez apsūdzības un tiesas tiek turēti aptuveni 550 ieslodzītie. Daži no viņiem tur atrodas jau vairāk nekā trīs gadus. ASV valdība viņus tur aizdomās par teroristisku darbību. Lielākā daļa Gvantanamo ieslodzīto tika aizturēti Afganistānā, kad ASV sāka savu karu pret terorismu.