Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eirovīzijas fināls — ar mūsējiem

Šķiet, fanātiskāk noskaņotie latvju «Eirovīzijas» fani aizvakar iedzīvojās dažos sirmos matos. Līdz pēdējam brīdim nebija skaidrs, vai mūsu duets «Valters & Kaža» ticis finālā, taču viss beidzās laimīgi.

Šodien notiks konkursa fināls, kas tiešraidē būs skatāms Latvijas Televīzijas (LTV) 1. programmā pulksten 22. Pirms konkursa LTV būs skatāms raidījums Eirovīzijas dziesmu konkursa 2005 finālu gaidot: atskats uz pusfināla emocionālākajiem brīžiem un konkursa statistika. Latvijas balsojuma rezultātus paziņos Marija Naumova. Šoreiz uzzināsim gan to, kas balsojuši par Latviju, gan to, kas licies simpātiskākais mūsu klausītājiem.

Ja pavēro finālā tikušo atlases dalībnieku pārstāvniecību, nākas atzīt, ka klausītāji, visticamāk, novērtējuši pašu dziesmu, nevis balsojuši pēc ģeogrāfiskā principa. Proti, no bijušā padomju bloka valstīm tālāk tikuši tikai moldāvi un latvieši.

Arī uzstāšanās kārtas numurs dziesmai «The War Is Not Over» ir ļoti pateicīgs — priekšpēdējais, tātad klausītāju atmiņā «Valters & Kaža» paliks. Desmitniekā vajadzētu tikt, un tad nākamgad nevajadzētu sākt konkursu ar nogurdinošo pusfināla atlases sietu.

Šogad «Eirovīzijas» dziesmu konkursa pusfināla rezultātu paziņošana ievērojami atšķīrās no iepriekšējos gados redzētā — valstu balsojumu rezultāti netika publiskoti, un labāko valstu desmitnieks nebija zināms līdz pat pēdējam brīdim. Ungārija, Rumānija, Norvēģija, Moldova… No vakara vadītāju Marijas Jefrosiņinas un DJ Pašas rokām aploksnītes zuda cita pēc citas, bet Latvija tā arī vēl nebija nosaukta. Kad cerības jau bija tikpat kā zudušas un tika vērta vaļā pēdējā desmitā aploksne, beidzot tika nosaukts — Latvija!

Pusfinālā «Valters & Kaža» uzstājās piektie, uzreiz aiz, šķiet, pašiem labākajiem un pieredzējušākajiem pusfināla dalībniekiem — moldāvu grupas «Zdob si Zdub». Puiši no Latvijas uzstājās līmenī, tiesa, vokālu varēja vēlēties nedaudz tīrāku. Par ideju dziesmas «The War Is Not Over» beigu daļu papildināt ar internacionālo žestu valodu pienāktos žetons. Zinātāji un nedzirdīgie šo elementu uzķēra, bet pārējiem tas vērot uzstāšanos netraucēja, kustības neradīja iespaidu par uzspēli.

Bez jau minētajiem moldāviem vēl atmiņā palika norvēģi, kas grieza smago roku «Scorpions», «Bonfire» vai «Whitesnake» garā. Jā, šī dziesma «heavy metal» faniem droši vien lika vārtīties pa zemi smieklos, bet tā arī pierādīja, ka mīts par mistisko «Eirovīzijas» formātu ir izdomājums. Arī igaunietes no «Vanilla Ninja», kas pārstāvēja Šveici, spēlēja diezgan pasmagu roku. Tas tikai apliecina «Neatkarīgās» apskatnieka pirms gada paustās aizdomas, ka pērn uz Stambulu vajadzēja sūtīt Meldru un Johnny Salamander. Nu novatoru gods ticis citiem.

Starp citu, kaimiņi igauņi un arī lietuvieši nu var kost pirkstos. Pirmie — par to, ka uz konkursu aizsūtīja piecas meitenes ar totāli vecmodīgu dziesmu, kamēr jau minētās «Vanilla Ninja» nodrošināja Šveicei dalību finālā. Otrie –, ka savu iekšējo intrigu dēļ atstāja aiz borta «Amberlife», kas pilnīgi noteikti būtu bijis labāks par atmiņā nepaliekošo kundzīti baltajā kleitā. Arī baltkrievi, izgāzuši savējās promotēšanā aptuveni trīs miljonus dolāru un palikuši aiz fināla svītras, droši vien veiks batjkas Lukašenko cienīgas represijas, lai noskaidrotu, kad beidzot uz konkursu tiks sūtīts nevis tas, kas var vairāk kādam iemaksāt, bet tas, kas to tiešām pelnījis.

Pēc konkursa tiešraides (ap pulksten 1) dalībnieki devās uz preses konferenci. Katram finālistam tika uzdoti divi jautājumi. Uz britu žurnālista jautājumu, vai finālā kaut kas tiks mainīts priekšnesumā, dziedātāji atvildēja: «Jūs domājat, vai izmantosim zīmju valodu? Protams! Nezinām, cik nedzirdīgo cilvēku ir redzējuši mūsu uzstāšanos, bet, ja kaut viens redzējis un sapratis, ko vēlamies pateikt, tad būsim par to patiesi lepni!» Kā amizantāko komentāru var minēt zviedra teikto, ka «Latvijas puiši ir katras sievasmātes sapnis, kas turklāt vēl ļoti labi dzied.»