Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Piketā aicina boikotēt «Benetton» veikalus

Skaļi izkliedzot saukli «Boikot Benetton!» («Boikotējiet Benetton!»), sestdien pie Itālijas uzņēmuma veikala Rīgā pulcējas vairāk nekā desmit jaunieši, vēloties pievērst uzmanību nežēlīgajai aitu nogalināšanai Austrālijā.

Piketa organizē kustība par ētisku attieksmi pret dzīvniekiem (PETA), lai piedalītos akcijā, viena kustība aktīviste — Džodija Raklija bija ieradusies tieši no Austrālijas.

Viņa aģentūrai LETA stāstīja, ka akcijas tiek rīkotas pie «Benetton» veikaliem visā pasaulē, un neesot nozīmes tam, ka Latvijas ir maza valsts un tajā ir tikai viens šī uzņēmuma veikals.

Viņa apgalvoja, ka aitu izkropļošana, lai no tām iegūtu augstvērtīgu vilnu, Austrālijā ir pilnīgi legāla, tādēļ PETA cīnās, lai par šo faktu uzzinātu pēc iespējas plašāka sabiedrība, tā liekot Austrālijas varas pārstāvjiem domāt par izmaiņām likumos un dzīvnieku tiesību aizstāvēšanu.

Organizācijas pārstāve Latvijā Baiba Freimane aģentūrai LETA pastāstīja, ka PETA protesta akciju rezultātā vairāki lielie apģērbu ražotāji jau esot atteikušies iepirkt vilnu no Austrālijas aitu audzētājiem, tādējādi nosodot dzīvnieku nežēlīgo nogalināšanu un spīdzināšanu. ««Benetton» pagaidām nav atsaucies aicinājumiem boikotēt Austrālija ražoto vilnu, tādēļ šādas akcijas notiks arī turpmāk,» sacīja Freimane.

Kā novēroja aģentūra LETA, lai gan piketētāji bija izvietojušies tieši pie uzņēmuma «United colours of Benetton» veikala skatloga, veikals strādāja kā ierasts, tajā ik pa brīdim iegriezās pircēji, kuri īpašu uzmanību protesta akcijai nepievērsa. Kā atzina pasākuma organizētāji, veikala darbinieki esot iznākuši paskatīties, «kas te notiek», taču sarunās ar piketētājiem nav ielaidušies un nekādas piezīmes vai aizrādījumus arī neesot izteikuši.

Piketā piedalījās tikai jaunieši, lielākoties no Latvijas, bet daži bija ieradušies arī no ārvalstīm. Freimane izteica gandarījumu, ka jaunieši cīnās par humānu attieksmi pret dzīvniekiem, jo tas parādot, ka viņus interesē un uztrauc pasaulē notiekošais. «Prieks, ka viņi šādā veidā pavada savu brīvo laiku,» teica Freimane.

Vienlaikus Freimane atzina, ka Latvijā cilvēku attieksme pret šādām akcijām ir vēsa, taču galvenais esot, lai sabiedrība tiktu informēta par vilnas rūpniecībā notiekošajām šausmām.

Akcijā piedalījās arī aitas kostīmā tērpts kustības aktīvists. Kostīms bija notraipīts ar sarkanu krāsu, tā demonstrējot aitas asiņaino ķermeni dīrāšanas laikā. Otrs improvizētās izrādes dalībnieks ar lielām dzirklēm ik pa brīdim iebakstīja «aitu», lai parādītu, kādas ciešanas dzīvniekiem rada dīrāšanas process.

Kā ziņots, akcijā ikviens mazumtirgotājs tiek aicināts boikotēt Austrālijas vilnas rūpniecību, līdz tiktu pārtraukta aitu izkropļošana un dzīvo aitu eksports. Savukārt patērētāji tiek aicināti neizmantot produktus, kuru ražošanā izmantotas aitas.

Pēc PETA teiktā, aitu «dīrāšana» ir sāpīga dzīvnieku izkropļošanas procedūra, ko veic Austrālijas fermeri, izmantojot dārznieku grieznes, lai nogrieztu ādu un gaļu no aitu sāniem bez jebkādiem sāpes remdējošiem līdzekļiem un tādējādi nežēlīgā veidā mēģinot samazināt kāpuru invāziju. Tas tā notiek, lai gan pastāv arī humānas metodes.

Kad aitas vairs neesot derīgas vilnas iegūšanai, miljoniem dzīvnieku uz atklātiem kuģu klājiem tiek nogādāti Tuvajos Austrumos. Ceļā aitas slīkstot pašu netīrumos, netiek ņemti vērā arī laika apstākļi. Liela daļa dzīvnieku slimo, un ievainotas aitas vienkārši pārmet pāri bortam un izbaro haizivīm vai dzīvas samaļ gaļas maļamajās mašīnās. Pēc nokļūšanas Tuvajos Austrumos izdzīvojušajām aitām, kuras joprojām ir pie samaņas, pārgriež rīkles, apgalvo PETA pārstāvji.

Kā norāda kustības pārstāvji, veselu gadu PETA neveiksmīgi mēģinājusi risināt sarunas ar Austrālijas valdību par šo «zvērisko» darbību izbeigšanu, līdz 2004. gada oktobrī pasludināja starptautisku boikotu Austrālijas vilnas rūpniecībai.

Pēc PETA pārstāvju teiktā, akcija ir pēdējais PETA starptautiskās kampaņas «izmisuma sauciens» pret mazumtirdzniecības gigantu, protestējot pret nežēlīgā ceļā iegūtās Austrālijas vilnas izmantošanu.

PETA jau ir saņēmusi atsaucību no tādiem mazumtirgotājiem kā «Abercrombie & Fitch», «J.Crew», «Timberland», kā arī no Anglijā bāzētajiem lielveikalu tīkliem «New Look» un «George». Taču «Benetton» nav darījis neko, lai pārtrauktu apģērbu ražošanu no aitu vilnas.

"«United colours of Benetton» («Benetton» dažādās krāsas) kļūst asins sarkanas,» norāda PETA Eiropas kampaņas koordinatori. «Ja «Benetton» nevēlas, lai tā rokas būtu aptraipītas ar miljonu aitu asinīm, šai kompānijai jāpārtrauc pārdot apģērbus, kas izgatavoti no Austrālijā audzēto aitu vilnas.»

PETA aicinās arī patērētājus boikotēt «Benetton», līdz kompānija apsolīs, ka vairs neizmantos Austrālijas aitu vilnu. PETA turpinās nepārtraukti sūtīt «Benetton» petīcijas un rīkot protestus visā pasaulē, lai pievērstu sabiedrības uzmanību šīs kompānijas vienaldzībai.

Starptautiskā kampaņa notiks arī Varšavā, Viļņā, Tallinā un citur.