Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zemu inflācijas līmeni prognozē pēc pāris gadiem

Finanšu ministrija zemu inflācijas līmeni, kāds tas bija pirms Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā (ES), prognozē pēc pāris gadiem, kad cenu kāpums varētu samazināties un nostabilizēties.

Makroekonomiskās attīstības un fiskālās politikas scenārijā nākamajiem pieciem gadiem ministrija prognozē, ka šogad vidējais inflācijas līmenis varētu būt aptuveni 5,6%, 2006. gadā — 3,7%, 2007. gadā — 3%, 2008. gadā — 2,8%, 2009. gadā — 2,8%, bet 2010. gadā — 2,7%.

Pērn vidējais patēriņa cenu pieaugums bija 6,2%, kas vairāk nekā divas reizes pārsniedz 2003. gada cenu kāpumu 2,9% apmērā. 1999.–2002. gadā inflācija bija vēl zemāka.

Finanšu ministrija uzskata, ka pērn straujo inflācijas pieaugumu izraisīja vairāku faktoru mijiedarbība. No tiem noteicošie bijuši piedāvājuma faktori — administratīvo cenu kāpums, nodokļu politikas izmaiņas, palielinot akcīzes nodokļa likmes un paplašinot pievienotās vērtības nodokļa bāzi, pieaugušās importa cenas, īpaši naftas produktiem, institucionālās izmaiņas saistībā ar dalību Eiropas Savienībā.

Patēriņa cenu pieaugumu pērn ietekmēja arī augstais un pieaugošais iekšējais pieprasījums, kas lielā mērā bijis saistīts ar iedzīvotāju ienākumu un kreditēšanas augsto pieaugumu tempu.

Finanšu ministrija sagaida, ka šogad inflācijas līmenis samazināsies, ko noteiks pagājušā gada vienreizējo piedāvājuma faktoru ietekmes pakāpeniska izzušana, kā arī administratīvās un nodokļu izmaiņas, kas plānotas mazākā apjomā nekā 2004. gadā. Turklāt lata pārsaistes maiņa pie eiro ievērojami samazināšot valūtas kursa ietekmi uz inflāciju.