Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Sandris Vanzovičs: Rīgas domes valdošais pionieru pulciņš

Lai gan jau dažus mēnešus galvaspilsētā pie varas ir jauni spēki, īpaša rosība to darbībā nav manāma: komiteju sēžu darba kārtībās ir tikai daži jautājumi, arī prezidijā un pašā domes sēdē izskatāmo lēmumprojektu skaits liecina par laiskošanos. Taču, ja pārlapo četru labējo partiju noslēgtā koalīcijas līguma nosacījumus, ir jāpabrīnās, ka Rīgas pašvaldībā vispār kaut kas notiek.

No četrpartiju noslēgtā koalīcijas līguma gluži vai dvako partijas «Jaunais laiks» (JL) vadoņa ēna. Līguma teksts ir tik sterils un augstus ideālus piesaucošs, ka savulaik derētu kāda timuriešu vai pionieru pulciņa statūtiem. Šis dokuments paredz, ka «koalīcijas partneru starpā jāievēro vispārpieņemtās ētikas normas — savstarpēja cieņa, uzticība, koleģialitāte un godprātības princips.» Nu, sajutāt? Svētā Einara gars neparādījās?

Ejam tālāk. «Katrai partijai ir jāuzņemas atbildība par sevis izvirzīto amatpersonu atbilstību augstākajiem morāles standartiem, kā arī uzticību labēji konservatīvās politikas ideāliem.» Gribas pat noņemt cepuri šo vārdu priekšā. Nez, kas ir «augstākie morāles standarti»? Nemainīt draudzenes biežāk kā reizi pusgadā? Un kā šie standarti veicinātu pašvaldības darbu?

Ar to darbu jau vispār ir tā, kā ir, jo visi jautājumi ir jāizskata koalīcijas padomē, bet «katra koalīcijas partnera pienākums ir informēt citus koalīcijas partnerus par būtiskiem jautājumiem, kurus tā plāno ierosināt un virzīt izskatīšanai Rīgas domē.» Rīgas mērs Aivars Aksenoks šajā koalīcijā, acīmredzot, neietilpst vai arī uz JL visi šie nosacījumi neattiecas — vai gan citādi bez koalīcijas partneru ziņas varētu pasprukt tautā paziņojumi par superhalles pirkšanu, Gaismas pilij vajadzīgās zemes atdošanu valstij un Lucavsalas 350 miljonu projekta noairēšanu, lai gan pirms tam to bija atbalstījusi Tautas partijas vadītā Pilsētas attīstības komiteja.

Protams, nav jau viegli vadīt domi tikai ar 31 deputāta balsi no 60 iespējamām, tāpēc nākas visus labējos turēt striktos līguma rāmjos, lai kāds nesadomātu balsojumos piespiest nepareizo pogu. Par laimi vadošajiem nepiespiesti pielīmējies Jura Žuravļova asenizatoriski sociālistiski dzimteniskais ģimenes uzņēmuma veidojums, kas grūtā brīdī neliedz savu atbalstu, pretī saņemot drupačas no valdošo galda — Vides komitejas vadību vai kādus citus amatsīkumus. Sociālistiskie «žuravļovieši» iekārtojušies patiešām labi, uz viņiem neattiecas nekādi drakoniskie «augstāko morāles standartu» ievērošanas nosacījumi, tāpēc daži var mierīgi Uzvaras dienas svinībās pieļurbāties un nonākt atskurbtuvē, nebaidoties ar izsaukšanu uz mēra vai viņa augstākās priekšniecības — Vadoņa — paklāja.

Kamēr koalīcija par kaut ko nevienojas, jautājums uz domes sēdi netiek virzīts, tāpēc arī nav brīnums, ka šāds Krilova fabulas cienīgs koalīcijas veidojums velk vezumu četros dažādos virzienos, bet uz priekšu tas nekust. Rodas tikai viens jautājums: ja jau viss tiek lemts šaurā četru partiju shodkas lokā, kam rīdziniekiem vēl tie pārējie 29 tautas kalpi? Varbūt citreiz vispirms noskaidrot, kas būs koalīcijā, bet pārējos laist mājās? Ij izdevumu būs mazāk, ij koalīcijai vieglāk.