Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Draud slēgt 300 preses kiosku

Ja pieņems Veselības ministrijas (VM) izstrādātos grozījumus Tabakas likumā, kas paredz arī cigarešu tirdzniecības aizliegumu preses kioskos, tas draudēs ar vairāk nekā 300 preses kiosku slēgšanu.

VM rosinājusi pieņemt grozījumus likumā, ka tabakas izstrādājumus nedrīkstēs tirgot kioskos un telpās, kurās nav tirdzniecības zāles vai kur tirdzniecības zāle ir mazāka par 20 kvadrātmetriem.

Ja grozījumi tiktu pieņemti pašreizējā redakcijā, tie vissmagāk skartu tieši preses kioskus, kuros cigarešu tirdzniecība dod vislielāko peļņu. Latvijas Preses izdevēju asociācijas prezidents Aivars Rudzinskis to komentē īsi: «Mēs visi nomirsim.»

Vislielākais preses kiosku tīkls Latvijā ir akciju sabiedrībai «Preses apvienība» un SIA «Narvesen Baltija» — apmēram 300. Tās valdes loceklis Rems Razums norāda, ka šis aizliegums vienlaikus nozīmē arī kiosku slēgšanu un brīvas, neatkarīgas preses pieejamības ierobežošanu. «Ja tas notiks, nerentabli kļūs vismaz 80 procenti mūsu kiosku — vispirms jau ārpus lielajām pilsētām. Daudzviet Latvijā preses kioski ir vienīgā vieta, kur nopirkt laikrakstus un žurnālus.» SIA «Plus punkts» Latvijā ir 140 preses kiosku un pašlaik cigarešu tirdzniecība dod 35 procentus no apgrozījuma.

Direktors Dairis Kārkliņš skaidro, ka šobrīd tabakas izstrādājumi ir tie, kas līdzsvaro ienākumus un ļauj preses izdevumus tirgot par pašreizējām cenām. «Ja grozījumus pieņem, tad ir divas iespējas — slēgt kioskus vai arī vismaz trīskāršot preses izdevumu cenas. Piemēram, ikdienas avīzēm tad būtu jāmaksā vismaz lats. Tikai tā mēs spētu samaksāt nomu par zemi, uz kuras kiosks atrodas, un algas saviem darbiniekiem.»

Kiosku saimnieki arī nespēj izprast, ar ko izpelnījušies tādus grozījumus. «Ar ko tad kioskos nopirktās cigaretes, piemēram, ir kaitīgākas par tām, kas iegādātas degvielas uzpildes stacijās — viņus šie grozījumi neskar. Protams, nav šaubu, ka smēķēšana ir jāierobežo, taču šķiet, ka šajā gadījumā autori nav līdz galam izvērtējuši plusus un mīnusus,» spriež R. Razums.

D. Kārkliņš norāda, ka kioskos tirgot cigaretes ir daudz drošāk nekā citviet. «Galvenais mērķis jau ir mazināt smēķēšanu un darīt visu, lai, tā teikt, cigaretes pašas neskrietu rokās. Kur to var nodrošināt vēl labāk nekā kioskā. Pie mums jau sen vairs cigaretes nav izliktas labi redzamā vietā, katrs, kurš tās pērk, ir spiests vaicāt, un pārdevējam ir arī ērti ikvienam nepieciešamības gadījumā pajautāt personu apliecinošu dokumentu.»

Uzņēmēji norāda: tā vien izskatās, ka grozījumu autori vienkārši ir pārrakstījuši tos pašus ierobežojumus, kas savulaik izstrādāti par alus tirdzniecību, nemaz neiedziļinoties būtībā. Tomēr viņi cer, ka grozījumus šādā redakcijā nepieņems.

A. Rudzinskis nosūtījis vēstuli VM ar vēlmi kopīgi apspriest izstrādātos grozījumus, bet vēl nav saņēmis atbildi, kad tas varētu notikt.

VM Sabiedrības veselības departamenta direktora vietniece un arī šo grozījumu darba grupas vadītāja Gita Rūtiņa skaidro, ka grozījumi izstrādāti tikai no sabiedrības veselības viedokļa. «Protams, mēs ņemam vērā, ka cigaretes ir vienas no tām precēm, uz ko balstās kiosku pastāvēšana, tāpēc esam gatavi diskusijai.»

G. Rūtiņa gan nepiekrīt tam, ka kioskos ir viegli kontrolēt to, kam cigaretes tiek pārdotas, un uzskata, ka nereti kiosku logi esot tā aizkrāmēti, ka pārdevējam pat grūti esot pircēju saskatīt.

Viņa arī nenoliedz, ka grozījumu ideja ir visai līdzīga tam, kāda savulaik izstrādāta par alus tirgošanu, taču pilnībā noraida to, ka būtu notikusi vienkārša pārrakstīšana. «Mēs pārdomājām katru grozījumos ierakstīto vārdu.» G. Rūtiņa arī atzīst, ka grozījumi tādā redakcijā, kā tie ir pašlaik, noteikti netiks pieņemti, jo nepieciešami dažādi saskaņojumi, kas noteikti ieviesīs izmaiņas. Atzinumu šiem grozījumiem jau devusi Ekonomiskas ministrija (EM), kas analizēja ekonomisko pamatojumu. EM uzskata, ka šiem ierobežojumiem (aizliegums tirgot tabakas izstrādājumus kioskos, tirdzniecības telpās, kas mazākas par 20 m2) nav racionāla izskaidrojuma un cigarešu patērētāju šādi ierobežojumi neatturēs iegādāties tabakas izstrādājumus veikalā. Turklāt šādu ierobežojumu dēļ cietīs mazie uzņēmēji.