Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Klusās laupīšanas Zolitūdē un Imantā

Divi Pārdaugavas «guļamrajoni» — Zolitūde un Imanta —  izskatās salīdzinoši civilizēti, tajos ir krietni mazāk nelielu zemas kvalitātes dzertuvju un nav arī graustu kvartālu. Tomēr tas nenozīmē, ka šajās vietās nav noziedzības un cilvēki varētu būt pavisam droši. Mikrorajonos noziedzība ir piemērojusies apkārtējai videi — zādzības un laupīšanas notiek tāpat, tikai mazliet klusāk un nemanāmāk.

Par ielām, kur šādi noziegumi notiek visvairāk, pēc policijas statistikas, var uzskatīt Anniņmuižas bulvāri, Zentenes ielu un Kurzemes prospektu Imantā, kā arī Rostokas ielu un Zolitūdes ielu pretējā Jūrmalas dzelzceļa līnijas pusē. Rīgas Galvenās policijas pārvaldes 30. nodaļas priekšnieks Normunds Gailītis, kura pārzinātajā teritorijā atrodas Imanta, RB saka, ka Kurzemes prospektā pastrādāto lielo noziegumu skaitu varētu izskaidrot ar to, ka iela ir ļoti gara. Savukārt Zentenes iela pazīstama ar automašīnu nozagšanu un apzagšanu. Policijas darbinieks uzsver, ka svarīgi būtu aprīkot auto ar signalizāciju, jo tā parasti attur zagļus no tālākās rīcības.

Zog auto no maksas stāvvietām

Imantā auto parasti nozog uz ielas vai iekšpagalmos, taču Zolitūdē zagļi pamanījušies aptīrīt arī maksas stāvvietas. Vienā no tām dažu dienu laikā nozagtas trīs automašīnas, viena turklāt bijusi aprīkota ar signalizāciju, bet stāvlaukuma sargs policijai stāsta, ka nekā nav redzējis.

Sarga saistību ar zādzībām pierādīt ir grūti, turklāt jāuzsver, ka stāvvietu īpašnieki gan iekasē naudu, bet neuzņemas nekādu atbildību par atstātajām automašīnām.

Jūrmalas gatve izceļas ar biežākām laupīšanām vakara stundās. Kā vietu, kuras tuvumā varētu uzglūnēt nepatikšanas, N. Gailītis min arī bāru Dammes ielā 9. Šīs iestādes apmeklētājiem bieži patīkot pameklēt kašķi vai kādam aptīrīt kabatas, taču policija nepārtraukti tās tuvumā dežurēt nevar cilvēku trūkuma dēļ. Patrulēšanai gandrīz visā Pārdaugavā nodaļas rīcībā ir tikai trīs ekipāžas.

Pie lielveikaliem «pazūd» divriteņi

Iestājoties siltajam laikam, arvien biežāk policija reģistrē arī velosipēdu zādzības. Vairākas reizes nedēļā, dažreiz pat vairākas reizes dienā, tās notiek pie lielveikaliem, kamēr divriteņa īpašnieki iepērkas. N. Gailītis uzsver, ka daudz ir atkarīgs no veikalu vadības. Ārpusē uzstādīta videokamera, un apsargs, kurš painteresējas arī, kas notiek blakus veikala durvīm, bieži attur noziedzniekus. Arī riteņu īpašniekiem nevajadzētu atstāt braucamrīkus bez uzraudzības. Parasti maz līdz riteņu aizslēgi, jo noziedznieki iemanījušies tos dabūt pušu vai atdarīt pāris sekundēs.

Abos rajonos izplatītas ir arī dzīvokļu zādzības. Tās notiek pārsvarā dienas laikā, kad cilvēki atrodas darbā un mājās neviena nav. Lai izvairītos, policija iesaka vienmēr būt uzmanīgiem un pirmkārt jau durvis vienmēr aizslēgt. Pēc zagļu stāstītā, upuri bieži pat netiek speciāli meklēti — noziedznieki apstaigā kāpņu telpas, pārbauda, kuras durvis ir vaļā, un dodas iekšā. Deviņstāvu vai piecstāvu mājā tādas noteikti atradīšoties vairākas vienā kāpņu telpā.

Aplaupa bērnus un skolēnus

Par bīstamu vietu, kurā regulāri uzglūn laupītāji, uzskatāma arī Zolitūdes stacija un apkārtnes ielas, bieži par upuriem kļūst nepilngadīgie, kuriem nolaupa mobilos telefonus vai kabatas naudu. Nepilngadīgos mazliet vecāki pusaudži apzog arī uz Jūrmalas veloceliņa, ir gadījumi, kad tikuši atņemti mobilie tālruņi vai divriteņi. Taču nekādas lielākas laupīšanas uz veloceliņa nav notikušas.

Savukārt Zolitūdē starp dzīvojamajām mājām un līkumainām ieliņām izvietotās mācību iestādes izceļas ar to, ka tuvējā apkārtnē regulāri notiek uzbrukumi skolēniem. Pārsvarā uzbrucēji ir 15–20 gadus veci jaunieši, kuri jaunāko klašu bērnus atstāj bez mobilajiem telefoniem, naudas un citām mantām. Kārtējais šāds gadījums notika 17. maija vakarā Aleksandra Bieziņa ielā, kur pieci pagaidām nenoskaidroti jaunieši, piedraudot ar pistolei līdzīgu priekšmetu, aplaupīja divus 13 gadus vecus jauniešus. Noziegums notika ap pulksten 17.30, uzbrucēji diviem 1992. gadā dzimušiem jauniešiem nolaupīja mobilos telefonus un policija izmeklē noziegumu. N. Gailītis, komentējot līdzīgas laupīšanas Imantā, RB sacīja, ka bērni bieži vien paši provocē noziedzniekus, publiski izrādot vecāku dotos telefonus, kas bieži ir samērā dārgi. Ja šādu skatu redz desmit garāmgājēji, tad kādam no viņiem noteikti ienāks prātā telefonu nolaupīt, spriež policists.

Blakus esošās Ziemeļvalstu ģimnāzijas direktora vietniece Kristiāna Pauniņa RB saka, ka bērnu aplaupīšana pie mācību iestādes ir nopietna problēma. To apliecina arī aptaujātie skolēni. Tiesa, pēdējā laikā, sadarbojoties ar policiju, noziegumu skaitu esot izdevies mazināt. K. Pauniņa domā, ka uzbrucēji varētu būt apkārtnes mājās dzīvojošie jaunieši, kuriem tas ir «maizes darbs un iztikas avots». Līdz ar to viņi jau noskatījuši skolēnu pārvietošanās ceļus un zina, cikos sākas un beidzas stundas. Upuri parasti ir 10–12 gadus veci, lai par tādiem nekļūtu, skolotāja iesaka stundu laikā palikt skolā un neiet uz tuvējo veikalu vai kur citur. Tomēr viņa atzīst, ka pilnībā bērnus pasargāt nav iespējams. Turklāt uzbrucēji ir tik nekaunīgi, ka darbojas pat skolas teritorijā, protams, ja tuvumā nav dežuranta vai skolotāja. «Tas var notikt pat publiskā vietā. Pusaudžu bariņš sastājas mazākam bērnam apkārt, bet pieaugušajiem izskatās, ka viņi vienkārši par kaut ko runā un nekas slikts nenotiek,» konstatē K. Pauniņa.

Viedokļi

Jānis: — Šobrīd tas vairs nav aktuāli, bet jaunāko klašu skolēnus aplaupa diezgan bieži. Man pašam arī ir gadījies kļūt par upuri un jaunākajās klasēs bija bailes no uzbrukumiem. Par notikušo toreiz ziņojām policijai, vainīgo atradām, un tagad viņam jau piespriests cietumsods.

Roberts: — Man arī pamatskolā ir bijušas problēmas, ir pat atņemts telefons, bet ar skolotājas prasību tas tika atgūts.

Arnis: — Kad biju jaunāks, kādā ceturtajā klasē, man vairākas reizes vecāki puiši ir prasījuši naudu. Tas notika pa ceļam uz skolu vai pēc skolas. Parasti es pateicu, ka diemžēl man nav, un devos tālāk.

Nauris: — Kādā septītajā klasē man arī atņēma mobilo, bet mēs izsaucām policiju un atradām vainīgos. Visvairāk mobilos telefonus ņem nost pie blakus skolas, šajā apkaimē pēdējā laikā vairs ne.