Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Standarta mājas Purvciemā ir visdārgākās

No pazīstamajiem Rīgas mikrorajoniem dzīvokļu tirgū Purvciems ir visdārgākais. Ar ko Purvciems pircējiem šķiet tik vilinošs? Padomju laikmeta arhitektūra ar sevišķu izdomu taču neizceļas. Tās pašas «sērkociņkastītes» Juglā vai Ziepniekkalnā, tās pašas Purvciemā.

Seši iemesli

Nekustamo īpašumu uzņēmuma «Balsts» dzīvokļu tirdzniecības speciāliste Ieva Baumane domā, ka dārdzībai ir vairāki iemesli. Purvciemu uzskata par Rīgas centram vistuvāko mikrorajonu. Pārdaugavas rajoni attāluma ziņā centram gan ir tuvāki. Bet, piemēram, centram tuvējā Āgenskalnā dzīvokļu izvēle ir maza. Āgenskalns un citi Pārdaugavas rajoni zaudē pievilcību arī Daugavas tiltu satiksmes sastrēgumu dēļ.

Nokļūt no centra Purvciemā ir vieglāk un ātrāk nekā citos mikrorajonos. Satiksme ir vienlīdz ērta gan virzienā uz centru un no centra, gan uz citiem galvaspilsētas mikrorajoniem. Purvciems ir viens no vislabāk iekārtotajiem un sakoptajiem rajoniem. Daudz lielveikalu, sadzīves pakalpojumu centru, skolu, poliklīniku, bērnudārzu un citu sabiedrisku ēku. Purvciemā ir daudz labāko padomju daudzstāvu arhitektūras namu — 119., 104. sēriju un īpaši projektēto.

Purvciemā ir mazāk brīvas zemes nekā citos mikrorajonos. Pašlaik te būvē tikai dažus jaunus daudzstāvu dzīvojamos namus. Turpretim Pārdaugavā jaunceltņu ir ievērojami vairāk. Pircēji, kuri par visu vari grib dzīvot Purvciemā, var nopirkt galvenokārt padomju laikmeta apbūves sēriju dzīvokļus.

Ieva Baumane saka, ka nekustamā īpašuma tirgū ļoti svarīgs ir dzīvojamā rajona tēls. Dzīvokļu pircēju apziņā iesakņojies uzskats — Purvciems ir dzīvošanai ērts, gana drošs, moderns rajons. Tas esot labi pazīstams pat lauciniekiem, kuri grasās pirkt dzīvokļus Rīgā.

Divas ielas

Purvciema dzīvokļu tirgū visdārgākie dzīvokļi ir Deglava ielā un tai tuvējo Brantkalna, Viršu, Nīcgales ielu rajonā. Šeit dzīvokļi ir sevišķi pieprasīti. Pēc Ievas Baumanes domām, tāpēc ka lielākoties nami un pagalmi ir sakopti, kāpņu telpas — tīras, dzīvokļos ielikti jauni logi un durvis. Īpaši svarīgas ir ārdurvis. Ieva Baumane uzskata, ka koplietošanas telpu un pagalmu sakoptībai pat varētu būt izšķiroša nozīme. Nopērkot dzīvokli, jaunais saimnieks to remontēs tik un tā.

Otra visdārgākā ir Dzelzavas iela. Bet atšķirībā no Deglava ielas Dzelzavas un tai tuvējās ielās lielākoties ir 602., «lietuviešu» sēriju un Hruščova laika nami, kuros dzīvokļi maksā lētāk.

Labumi un trūkumi

Katrai padomju apbūves sērijai ir gan labumi, gan trūkumi. No ķieģeļiem būvētie nami tur siltumu labāk nekā paneļu nami. Paneļi ir viens no lielākajiem trūkumiem, kas nosit dzīvokļu cenas 602. sērijas un «lietuviešu» projektu namos. Bet Hruščova laika ķieģeļu namos ir neērts telpu plānojums: šauri gaiteņi, mazas virtuves. Savukārt vislielāko 119. sērijas namu trūkumu — paneļus — pārpārēm atsver padomju laika priekšstatos vismodernākais telpu plānojums, lodžija, lielas virtuves, platas kāpņu telpas.

Trakas cenas

Uzņēmuma «Balsts» pārstāve Ieva Baumane saka, ka Purvciema cenu starpību nosaka galvenokārt dzīvojamā nama projekts. Vienas sērijas ietvaros dzīvokļiem cenas pārlieku neatšķiras, tāpēc ka mikrorajonu uzskata par gana labu visur. Padomju arhitektūras sēriju tirgū visaugstākās cenas ir 119., 104., 103. sērijas un īpaši projektēto namu dzīvokļiem.

Vēl augstākas cenas ir jaunceltnēs vai kapitāli atjaunotos namos Dzelzavas, Stirnu ielā un citās. Atkarībā no telpu iekšējās apdares te viens kvadrātmetrs maksā no 1000 līdz 1400 eirām (no 700 līdz 980 latu).

Ieva Baumane saka, ka galvenais cēlonis arvien augošajām cenām — dzīvokļu trūkums. Piedāvājums ir krietni mazāks nekā pieprasījums. Visbiežāk Purvciemā meklē labiekārtotus vienas un divu istabu dzīvokļus.

Šā gada janvārī par labiekārtotu divu istabu dzīvokli 119. sērijas namā prasīja aptuveni 45 000 eiru. Pašlaik šie dzīvokļi maksā 8 līdz 10 tūkstošus eiru dārgāk. Lai sāktu labiekārtotu divu istabu dzīvokļu meklējumus, pircējam jārēķinās ar vismaz ar 50 000 eiru. Ja 119. sērijas divu istabu dzīvokli vajag ātri, tad bez lielas aizķeršanās Purvciemā to var nopirkt par 55 līdz 59 tūkstošiem eiru.

Ieva Baumane piebilst, ka remontētiem un neremontētiem dzīvokļiem cenas var atšķirties diezgan ievērojami — no 5 līdz 15 tūkstošiem eiru.

Piecu tūkstošu eiru starpība var būt diviem dzīvokļiem, kuri nav remontēti vismaz pārdesmit gadu. Bet pārlieku lielas cenu starpības nebūs, ja pārdevējs vien pielīmēs pie sienām jaunas tapetes. Pircēju acīs parasti tam nav izšķirošas nozīmes. Visbiežāk viņi remontē dzīvokli tik un tā, un remonta izdevumi pārlieku neatšķiras.

Savukārt vismaz par 15 tūkstošiem dārgāk maksās tikko pēc pēdējās modes remontēts dzīvoklis.

Suņi rej, karavāna iet tālāk

Uzņēmuma «Balsts» pārstāve Ieva Baumane domā, ka prātam neaptveramās cenas padomju laikmeta sēriju dzīvokļiem rada nevis dzīvokļu vērtības pieaugums, bet paši dzīvokļu īpašnieki. Taktika ir gaužām vienkārša. Avīžu sludinājumu slejā izlasa, ka Purvciemā piedāvā dzīvokli, piemēram, par 60 000 eiru. Un nospriež, ka jāpamēģina pārdot par 65 000 eiru. No pārdevēju viedokļa it kā pareizi. Labāk prasīt dārgāk. Ja izdodas, tad viss lieliski. Bet nākamais dzīvokļa īpašnieks, uzzinājis, ka dzīvoklis pārdots par 65 tūkstošiem, piesviež piecus klāt. Ja neizdosies pārdot par 70 tūkstošiem, tad varēs maķenīt atlaist. Vēl klāt jārēķina 5 procenti par starpniecības pakalpojumiem. Bet Ieva Baumane apgalvo, ka tie tomēr nav noteicošie cenu «skrūvēšanas» apmātībā. Uzņēmumā «Balsts» mākleris prasa 5 procentus tam cilvēkam, kura vietā viņš kārto darījumu. Ja mākleris kārto darījumu pārdevēja vietā, tad vispirms vienojas par summu, kuru saņems pārdevējs, un par dzīvokļa pārdošanas cenu. Mākleri parasti neuzņemas pārdot tādu dzīvokli, kuram īpašnieks noteicis pārlieku augstu cenu.

Nekustamo īpašumu uzņēmumos «Latio», «Arco Real Estate», Latvijas Nekustamo īpašumu vērtēšanas asociācijā vienā mutē saka: padomju laikmeta sēriju dzīvokļu tirgus vērtība ir par 25 līdz 30 procentiem mazāka nekā cenas. Taču cenas aug, un pagaidām tam neredz gala.