Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ASV Senāta rezolūcija nebūs pagrieziena punkts Krievijas politikā pret Baltijas valstīm

Pagājušajā nedēļā ASV Senātā pieņemtā rezolūcija, aicinot Krieviju atzīt Baltijas valstu okupāciju, ir nozīmīgs ASV ieguldījums starptautiskajā diskusijā par Baltijas valstu okupācijas nosodījumu, tomēr tā «pagrieziena punktus Krievijas politikā attiecībā pret Baltijas valstīm neieviesīs», šādu viedokli aģentūrai LETA pauda politoloģe Žaneta Ozoliņa.

Kā uzsvēra Ozoliņa, rezolūcija automātiski nenovedīs pie tā, ka pēc pāris nedēļām Krievijas prezidents vai Valsts dome atzīs Latvijas, Lietuvas un Igaunijas okupācijas faktu, tomēr tā varētu turpināt veidot nepieciešamo viedokļu, lēmumu un paziņojumu «kritisko masu», lai tie kādreiz pāraugtu kādā praktiskā darbībā, sarunā ar aģentūru LETA sacīja Stratēģiskās analīzes komisijas (SAK) vadītāja.

Patlaban iekšpolitiskā situācija Krievijā neliecina, ka tās ārpolitika tuvākajā laikā varētu mainīties, uzskata eksperte.

Politoloģe dokumentu raksturoja kā «ļoti būtisku ASV ieguldījumu starptautiskajā diskusijā par okupācijas atzīšanu Baltijas valstīs, kā arī Otrā pasaules kara beigu neviennozīmīgo novērtējumu». «Viena lieta ir, ja šādu skaidrojumu Baltijas valstīm sniedz atsevišķi politiķi, bet pilnīgi citu skanējumu tas iegūst, ja šādu viedokli atbalsta nozīmīga politiķu grupa, kas pārstāv lielvalsts intereses,» teica eksperte.

«Tas ir jautājums par attieksmi pret politiskajiem procesiem šodien un nākotnē, kur vardarbība un starptautisko tiesību neievērošana vairs nav tā prakse, kuru varētu ignorēt,» piebilda Ozoliņa.

Jau ziņots, ka ASV Senāts pieņēmis rezolūciju, aicinot Krievijas valdību atzīt un atvainoties par nelikumīgo Latvijas, Lietuvas un Igaunijas okupāciju un aneksiju.

«Krievijas valdībai ir jāsniedz skaidrs un viennozīmīgs paziņojums, atzīstot un nosodot Baltijas valstu — Igaunijas, Latvijas un Lietuvas — nelikumīgo okupāciju un aneksiju PSRS sastāvā no 1940. līdz 1991. gadam,» teikts rezolūcijas preambulā.

«Baltijas valstu — Igaunijas, Latvijas un Lietuvas — iekļaušana PSRS sastāvā 1940. gadā bija agresijas akts, kas tika veikts pret suverēnu tautu gribu,» teikts dokumentā.