Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lavrovs: «Vīķe-Freiberga man teica, ka jāmaina nepareizā Latvijas politika»

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs pirmdien ministru pieņemšanas laikā Kremlī prezidentu Vladimiru Putinu informējis, ka Latvijas pozīcija robežlīguma jautājumā nav mainījusies, tomēr apgalvojis, ka Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga privātā sarunā viņam teikusi, ka Latvijas valdības «nepareizā» politika ir jāmaina.

«[Eiropas Padomes] sammita laikā Varšavā Latvijas prezidente man teica, ka nepieciešams mainīt nepareizo politiku, kuru īsteno valdība, kas pieņēmusi vienpusējo deklarāciju, faktiski saglabājot pret Krieviju vērstās teritoriālās pretenzijas,» uzsvēra Lavrovs.

Putins ārlietu ministram uzdeva vēlāk sniegt atsevišķu ziņojumu šajā jautājumā.

Jau ziņots, ka Krievija atteicās parakstīt robežlīgumu ar Latviju 10. maijā, kā iepriekš tika cerēts, jo mūsu valsts valdība pieņēma vienpusēju līgumu skaidrojošu deklarāciju. Tajā Latvijas valdība uzsver, ka parakstāmais robežlīgums netiek saistīts ar plašāku jautājumu par Latvijas prettiesiskas okupācijas seku likvidāciju. Deklarācijā teikts, ka ar līgumu vienīgais mērķis ir dokumentēt to robežlīniju, kas tehniski ir aprakstīta un funkcionē kopš 1990./1991. gada.

Skaidrojošā deklarācija tapusi pēc konsultācijām ar juristiem, lai robežlīgumu nevarētu traktēt kā neatbilstošu Latvijas Satversmei.

Krievija atteicās parakstīt robežlīgumu ar šādiem nosacījumiem, norādot, ka Latvija tādējādi izvirza Krievijai teritoriālas pretenzijas.

Kā iepriekš norādījis Latvijas ārlietu ministrs Artis Pabriks (TP), Latvija vēlas parakstīt robežlīgumu pēc iespējas ātrāk, taču «mums ir svarīgi to izdarīt arī tā, lai tas tiktu izdarīts tiesiskā veidā atbilstoši Latvijas Satversmei un objektīvai vēstures interpretācijai».

Savukārt Vīķe-Freiberga paudusi viedokli, ka konstitucionālus sarežģījumus Latvijas un Krievijas robežlīgumā būtu bijis iespējams risināt Saeimā jau pēc līguma parakstīšanas. Viņa ierosinājusi veikt grozījumus Satversmes tiesas likumā, dodot tai tiesības izvērtēt parafētus starptautiskus līgumus pirms to parakstīšanas un stāšanās spēkā.